Zasadą przy wpłatach należności na konto ZUS po 1 stycznia 2018 roku będzie rozliczanie takiej kwoty samodzielnie przez zakład na właściwe ubezpieczenia społeczne. W pierwszej kolejności mają być zaspakajane zaległe płatności. ZUS poinformuje o tym płatników w pierwszych miesiącach obowiązywania nowych zasad opłacania składek.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom polskich firm, ZUS będzie wysyłał na początku 2018 roku informacje pisemne do płatników, jeśli bieżąca wpłata składek na indywidualny rachunek bankowy, będzie księgowana na poczet najstarszych zaległości z tego samego tytułu.
Zmiany w prawie o ZUS
Od 2018 roku wchodzą w Polsce w życie nowe zasady opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Płatnicy otrzymali już od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych listy wraz z nowym indywidualnym kontem do wpłaty. Zamiast na 3-4 różne rachunki, składki będą opłacane jednym przelewem na wskazany rachunek bankowy, wspólny dla wszystkich rodzajów składek. W gestii zakładu będzie leżało rozdysponowanie uiszczonej kwoty na odpowiednie składki.
Najpierw zaległości
Wprowadzenie jednego rachunku do opłacania składek na ZUS to nie jedyna zmiana, jaka czeka po nowym roku polskich płatników. Jednocześnie Zakład uzyskał prawo do pokrywania w pierwszej kolejności niezapłaconych zobowiązań z bieżących wpłat. Jeśli więc w 2017 roku na kontach ZUS płatnik miał zaległości, to przy opłacaniu składek w styczniu, zostaną one wyrównane, ale pojawi się problem z bieżącymi składkami. Znów powstanie więc zaległość.
ZUS deklaruje przy tym, że poinformuje płatników w pierwszych miesiącach przyszłego roku, jeśli po uiszczeniu wpłat składek na jedno indywidualne konto, zostaną one rozliczone na zaległe zobowiązania wobec Zakładu. Później ZUS nie będzie już tego robić, a płatnicy sami będą musieli dowiadywać się i sprawdzać, czy mają jakieś zaległe zobowiązanie wobec ZUS.
Informacja o zaległościach zostanie przesłana w styczniu do płatników, w przypadku, gdy bieżąca wpłata będzie księgowana na poczet najstarszych zaległości.