
W związku z wprowadzoną w życie od 7 września 2019 roku nowelizacją Kodeksu pracy zmienią się przepisy dotyczące zasad wydawania świadectwa pracy. Pojawi się nowy termin na wydanie, ale i na dostarczenie pracownikowi tego dokumentu.
Pracodawca ma 7 dni na dostarczenie pracownikowi lub osobie upoważnionej przez niego świadectwa pracy.
Procedury wydawania świadectw pracy
Jednym z podstawowych obowiązków ciążących na pracodawcach jest wydanie świadectwa pracy. Zgodnie z art. 97 § 1. Kodeksu pracy pracodawca w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy jest obowiązany niezwłocznie wydać mu świadectwo pracy, o ile nie ma zamiaru nawiązać z nim kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego. Świadectwo pracy dotyczy okresu lub okresów zatrudnienia, za które dotychczas go nie wydano.
Ważne terminy
Znowelizowany art. 97 § 1 Kodeksu pracy, który został już przywołany, stanowi, że pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku o jego wydanie.
Jeśli pracodawca nawiązuje z tym samym pracownikiem kolejny stosunek pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy, to musi mu wydać świadectwo pracy wyłącznie na jego wniosek. Wówczas pracownik może złożyć wniosek po dowolnym okresie.
Pracodawca ponadto będzie miał od 7 września 2019 roku obowiązek wysłania świadectwa pracy do byłego pracownika, jeśli nie odebrał on tego dokumentu. Jeśli więc wydanie świadectwa pracy było niemożliwe z przyczyn obiektywnych, to pracodawca będzie musiał przesłać pocztą lub doręczyć w inny sposób świadectwo pracy pracownikowi albo osobie przez niego upoważnionej, w przypadku nieodebrania świadectwa.
Zmienione przepisy Kodeksu pracy narzucają na pracodawcę termin 7 dni na dostarczenie świadectwa pracy. Liczony on będzie od dnia upływu 7-dniowego terminu wydania świadectwa pracy, który upłynął bezowocnie, a dokument nie został odebrany.