
Sejmowa Komisja Finansów Publicznych zatwierdziła projekt zmian w zakresie emisji obligacji. Co zmieni się i kiedy nowelizacja przepisów ma wejść w życie?
Od 1 lipca 2019 roku ewidencja nowych emisji obligacji ma być prowadzona przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. Każdorazowo przy emisji trzeba będzie wynająć również profesjonalnego agenta emisji.
Główne zmiany w ustawie o obligacjach
W celu wzmocnienia pozycji inwestorów indywidualnych sejmowa Komisja Finansów Publicznych zatwierdziła projekt ustawy dotyczący zmian w emisjach obligacji. Tym samym od 1 lipca 2019 roku ewidencja nowych emisji obligacji ma być prowadzona przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. To nie jedyna zmiana, jaka na mocy nowych przepisów ma nastąpić, bowiem przeprowadzenie każdej emisji będzie wymagało od połowy przyszłego roku od emitenta wynajęcia profesjonalnego agenta emisji. Nie ma przy tym znaczenia, czy będzie to emisja obligacji prywatna czy firmowa. Pośrednictwem zajmą się licencjonowane firmy inwestycyjne, takie jak:
- domy maklerskie,
- banki.
Zanim do emisji w ogóle dojdzie, dokumenty emisyjne zostaną sprawdzone pod kątem ich zgodności z obowiązującymi przepisami prawa. Jeśli zostanie ona potwierdzona, to dokumenty będą mogły być zarejestrowane w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych.
Działalność KDPW
Obecnie w KDPW rejestrowane są wszystkie emisje, będące przedmiotem obrotu na rynku Catalyst. Natomiast prywatne emisje obligacji, które nie trafiają na regulowany rynek, nie muszą być tam ewidencjonowane. Mogą być za to rejestrowane przez firmy inwestycyjne czy kancelarie prawne oraz bezpośrednio przez emitentów. Obligacje niekoniecznie muszą mieć postać e-dokumentów - nic nie stoi na przeszkodzie, aby miały postać materialną.
W momencie wejścia w życie obowiązku rejestracji wszystkich emisji w KDPW, automatycznie wszystkie obligacje będą musiały mieć postać zdematerializowaną. Będą emitowane w formie zapisu na rachunkach inwestorów i nie będzie już możliwości emitowania obligacji w formie papierowej.
KDPW będzie zajmował się nie tylko ewidencjonowaniem nowych emisji obligacji, ale również będzie prowadził rejestr jawny wszystkich emitentów obligacji, nawet jeśli nie działają oni na rynku publicznym. To zwiększy transparentność rynkową, ponieważ będzie można sprawdzić, jak duże zobowiązania mają emitenci obligacji z tytułu wyemitowanego zadłużenia. W rejestrze nie będą ujawniane dla wszystkich informacje o wysokości oprocentowania w przypadku konkretnych papierów wartościowych.
Przynajmniej teoretycznie zwiększy się bezpieczeństwo emisji obligacji, przede wszystkim dla inwestorów indywidualnych. Wszystko przez eliminację z rynku pośredników w emisjach obligacji nieposiadających stosownej licencji KNF.