
Prezydent był pomysłodawcą projektu nowelizującego prawo pracy w Polsce. Jedną z czekających pracodawców i pracowników zmian jest modyfikacja zasad wydawania świadectw pracy. Na czym będzie ona polegać?
Pracownicy, którzy nie otrzymają świadectwa pracy z powodu likwidacji pracodawcy, zyskają niebawem uprawnienia do wystąpienia do sądu pracy z żądaniem ustalenia uprawnienia do otrzymania tego świadectwa.
Czym są świadectwa pracy?
Potwierdzeniem zakończenia stosunku pracy z pracownikiem jest świadectwo pracy. To dokument wydawany podwładnemu lub osobie, która pisemnie została przez niego upoważniona, przez pracodawcę, w związku z wygaśnięciem umowy o pracę lub rozwiązaniem stosunku pracy. Dokument obowiązkowo wydany powinien być maksymalnie do ostatniego dnia trwania umowy, a jego kopia musi być przechowywana w aktach osobowych pracownika.
Świadectwo pracy stanowi podstawową metodę potwierdzenia zakończonego zatrudnienia w danej firmie. Przy poszukiwaniu nowej pracy przez pracowników świadectwa pracy są niezbędne, ponieważ umożliwiają one wykazanie dotychczasowego przebiegu ścieżki zawodowej oraz ustalenie np. długości urlopu wypoczynkowego, jaki należny będzie w przyszłej pracy.
Jakie zmiany będą obowiązywały w świadectwach pracy?
Prezydencki projekt nowelizujący Kodeks pracy i zmieniający nieco zasady wydawania świadectw pracy został przyjęty przez sejm. Przewiduje on, że pracownicy, w razie nieotrzymania świadectwa pracy z powodu likwidacji zakładu pracy, zyskają uprawnienia do wystąpienia do sądu pracy z żądaniem ustalenia uprawnienia do otrzymania świadectwa pracy.
Co ciekawe, projekt ten był czytany po raz pierwszy w Sejmie 12 lipca 2017 roku, ale później trafił do prac w Komisji Nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach.
Już od 1 stycznia 2019 roku obowiązuje w Polsce inna zmiana w świadectwach pracy, dotycząca nowych informacji w tych dokumentach. Między innymi wśród nich będą takie informacje jak:
- dane o okresie przechowywania dokumentacji pracowniczej - zasadniczo 10 lat,
- pouczenie o możliwości odbioru dokumentacji pracowniczej przez zatrudnionego do końca miesiąca kalendarzowego następującego po upływie okresu przechowywania,
- pouczenie o zniszczeniu dokumentacji pracowniczej w przypadku jej nieodebrania w tym terminie.
Informację te należy przekazać pracownikowi w świadectwie pracy nie tylko w formie papierowej, ale również w formie elektronicznej.