
Zasadniczo Kodeks pracy dotyczy pracodawców i pracowników zatrudnionych na podstawie umów o pracę, zaś pracownicy - zleceniobiorcy są angażowani do pracy na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego. Jednak niektóre przepisy prawa pracy odnoszą się również do osób zatrudnianych na podstawie umów prawa cywilnego. Jakie?
Do zleceniobiorców odnoszą się przepisy prawa pracy dotyczące minimalnej stawki wynagrodzenia - stawki godzinowej, niektórych obowiązków związanych z bhp oraz z potrąceniami komorniczymi.
Minimalne wynagrodzenie także dla zleceniobiorców
Od 1 stycznia 2017 roku wprowadzono do przepisów art. 8a ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, na mocy którego zleceniobiorcom i osobom zatrudnionym na podstawie umowy o świadczenie usług, zapewniono minimalną stawkę wynagrodzenia za godzinę wykonywania pracy. Co roku stawka ta jest waloryzowana, podobnie jak stawka wynagrodzenia minimalnego dla wszystkich osób pracujących na podstawie umowy o pracę. Obecnie, w 2019 roku za jedną godzinę pracy zleceniobiorcy nie mogą mieć płacone mniej niż 14,70 zł.
W związku z wprowadzeniem obowiązkowej stawki godzinowej, minimalnej za pracę zleceniobiorców i osób świadczących usługi, konieczne jest też potwierdzanie liczby godzin pracy w danym miesiącu przez pracodawców (zleceniodawców). Jeśli strony nie dopełnią tego obowiązku, to zleceniobiorca powinien przed terminem wypłaty za dany miesiąc przedłożyć zleceniodawcy informację o liczbie godzin wykonywania zlecenia lub świadczenia usług. Podmiot zatrudniający objęty jest obowiązkiem przechowywania dokumentacji, która związana jest z wykonywaniem takich obowiązków przez okres 3 lat od daty wymagalności wynagrodzenia za dany miesiąc.
Obowiązki związane z BHP
Pracodawca, zgodnie z art. 304 Kodeksu pracy, musi zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy, o których mowa w art. 207 § 2 tego samego kodeksu, także osobom fizycznym, które wykonują pracę na podstawie innej niż stosunek pracy, w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę. Pracodawca musi chronić zdrowie i życie podwładnych, przez gwarantowanie im bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki.
Podobnie jak pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, tak zleceniobiorcy powinni dopełniać obowiązków w zakresie bhp, m.in.:
- poddawać się wstępnym, okresowym i kontrolnym badaniom lekarskim,
- odbywać szkolenia bhp.
To pracodawca decyduje o tym, czy szkolenia i badania są niezbędne i czy zleceniobiorca musi stosować w swojej pracy środki ochrony indywidualnej, obuwie robocze i odzież roboczą.
Potrącenia komornicze jak na etacie
Pracownicy cywilnoprawni od 1 stycznia 2019 roku mają nadaną taką samą ochronę wynagrodzenia przed potrąceniami, czyli kwotę wolną od potrąceń oraz górną granicę potrąceń, jak pracownicy zatrudnieni na podstawie umów o pracę.