
Osoby mające mniej niż 26 lat, które zarabiają w Polsce lub w innym kraju, mogą skorzystać ze zwolnienia podatkowego, którym jest „zerowy PIT”. W efekcie nie zapłacą podatku dochodowego od swoich dochodów. Jednak w takim przypadku występują problemy z zastosowaniem jednocześnie ulgi abolicyjnej.
Przy zastosowaniu metody unikania podwójnego opodatkowania w postaci wyłączenia z progresją, ulgę „zerowy PIT” będzie się stosowało jedynie do dochodów krajowych, uzyskanych w Polsce przez młodego pracownika.
Na czym polega „zerowy PIT”?
Od 1 sierpnia 2019 roku obowiązuje w Polsce zwolnienie z opodatkowania wynagrodzeń osób do ukończenia przez nie 26 roku życia. Zasady korzystania z zerowego PIT dla młodych są korzystne dla osób, które uzyskują wynagrodzenie z tytułu pracy zawodowej czy wykonywania umów zlecenie.
Ulga dla młodych w PIT obejmuje przychody:
- ze stosunku służbowego,
- ze stosunku pracy,
- z pracy nakładczej,
- ze spółdzielczego stosunku pracy,
- z umów zlecenie.
Dodatkowo obowiązuje limit wysokości zwolnionego z podatku dochodu osób młodych, w wysokości 85 528 zł rocznie. Wyjątkiem jest rok 2019, w przypadku którego limit ten jest niższy i wynosi 35 636,67 zł, z uwagi na termin wprowadzenia w życie przepisów dotyczących ulgi. Dla ustalenia limitu nie mają znaczenia koszty uzyskania przychodów, inne ulgi podatkowe, a liczy się tylko kwota brutto wynagrodzenia, jaka jest wpisana w umowie o pracę czy umowie zleceniu. Limit wskazany w uldze obowiązuje łącznie dla wszystkich umów młodego pracownika.
Co z ulgą abolicyjną?
Jeśli dana osoba zarabia zarówno w Polsce, jak i za granicą, pojawia się problem, czy „zerowy PIT” dotyczy jedynie dochodu uzyskanego w kraju, czy również dochodu zagranicznego.
W przypadku pracowników najemnych zasadniczo wynagrodzenie podlega opodatkowaniu w państwie, w którym wykonuje on pracę. Z drugiej strony rezydencja podatkowa wskazuje, że osoba mieszkająca w Polsce podlega w naszym kraju opodatkowaniu od całości swoich dochodów, w tym tych zagranicznych. Natomiast umowy dwustronne zawarte przez Polskę z poszczególnymi krajami określają dwie metody unikania podwójnego opodatkowania: wyłączenia z progresją bądź proporcjonalnego odliczenia.
W przypadku metody wyłączenia z progresją, dana osoba może skorzystać z „zerowego PIT-u”, ponieważ jej przychody zagraniczne są przychodami wolnymi od podatku w Polsce. Tym samym ulga dla młodych będzie przy tym stosowana tylko do dochodów uzyskanych w Polsce. W ten sposób wykorzystywana jest równocześnie i ulga abolicyjna, i zerowy PIT dla młodych.