
Przywilejem wynikającym z przepisów polskiego prawa przysługującym przedsiębiorcy jest możliwość zawieszenia działalności gospodarczej. Jest to sposób na przejściowe problemy finansowe, czy na tymczasowy spadek popytu. Z zawieszenia korzysta też biznes sezonowy. Co jednak zrobić, jeśli przedsiębiorca chce zawiesić swoją działalność, a ma pracowników?
Zawieszenie działalności gospodarczej jest możliwe, o ile przedsiębiorca nie zatrudnia pracowników na podstawie umów o pracę. Jeśli ma podwładnych na etacie, musi najpierw rozwiązać umowy o pracę z nimi i poczekać na upływ terminu wypowiedzenia, zanim dokona zawieszenia działalności.
Jak zawiesić działalność gospodarczą?
Podczas prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorca ma prawo ją zawiesić na kilka miesięcy, dzięki czemu uniknie ponoszenia większości kosztów związanych z własną firmą. To rozwiązanie, które sprawdza się zwłaszcza przy sezonowej działalności, gdy przez kilka miesięcy w roku przedsiębiorca nie osiąga dochodów, a musiałby płacić składki na ZUS i odprowadzać inne płatności. Wówczas, choć nie tylko w takiej sytuacji, może szybko zawiesić działalność za pośrednictwem internetu. Wystarczy wypełnić formularz CEIDG-1, ten sam, który wypełnia się przy okazji rejestracji działalności. Trzeba tylko oznaczyć właściwe pole dotyczące zawieszenia.
Przedsiębiorca osiąga szereg korzyści z racji tego, że zawiesza działalność:
- Nie musi płacić składek do ZUS.
- Nie musi płacić zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.
- Może dobrowolnie zgłosić się do ubezpieczenia emerytalnego, rentowego lub zdrowotnego.
- Może sprzedawać środki trwałe zakupione na firmę.
- Może zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotny i ewentualnie pobierać zasiłek.
- Może pracować na umowę zlecenie lub umowę o dzieło bądź na umowę o pracę, z pewnymi wyjątkami.
Zawieszenie działalności oznaczać więc będzie dla wielu przedsiębiorców po prostu oszczędności.
Warunki zawieszenia działalności
Podstawowym warunkiem zawieszenia działalności gospodarczej jest to, że przedsiębiorca nie może zatrudniać pracowników. Nie może ulec zawieszeniu działalność, w ramach której angażowani są do pracy zatrudnieni na podstawie umów o pracę. Jeśli zatem przedsiębiorca kogokolwiek zatrudnia, przed złożeniem CEIDG-1 o zawieszenie działalności, musi wypowiedzieć umowy o pracę i zaczekać, aż przestaną one obowiązywać.
Ograniczenie to nie będzie dotyczyło przedsiębiorców, którzy mają podpisane z pracownikami umowy cywilnoprawne.