Każdy przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników, ma prawo do zawieszenia działalności gospodarczej. W okresie zawieszenia nie pozyskuje przychodów z bieżącej działalności, dlatego nie prowadzi też ewidencji VAT. Czy zatem w takiej sytuacji zobowiązany będzie do wysłania do Ministerstwa Finansów Jednolitego Pliku Kontrolnego?
W nielicznych przypadkach przedsiębiorcy pomimo zawieszenia swojej działalności gospodarczej będą zobowiązani do sporządzenia i przesłania do Ministerstwa Finansów pliku JPK_VAT.
Obowiązek wysyłki JPK_VAT
Od stycznia 2018 roku wszystkich podatników VAT dotyczy obowiązek wysyłki JPK_VAT. Jedynie ci przedsiębiorcy, którzy korzystają w pełni ze zwolnienia z VAT, nie wysyłają pliku kontrolnego.
JPK_VAT należy wysyłać co miesiąc do Ministerstwa Finansów, w terminie do 25 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Jeśli podatnik rozlicza się kwartalnie z fiskusem z tytułu podatku od towarów i usług, także musi dokonywać wysyłki JPK_VAT z częstotliwością miesięczną.
Czy zawieszenie działalności zwalnia z przesyłania JPK_VAT?
Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśnia, że w czasie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca nie prowadzi zapisów w ewidencji VAT i tym samym nie ma obowiązku przesyłania JPK_VAT za okresy zawieszenia. JPK_VAT jest bowiem plikiem gromadzącym dane stanowiące informację o prowadzonej ewidencji VAT.
Istnieją wyjątki od tej reguły, kiedy pomimo zawieszenia trzeba złożyć JPK_VAT. Zwolnienie z obowiązku składania deklaracji VAT i przesyłania jednolitego pliku kontrolnego, zgodnie z art. 99 ust. 7b ustawy o VAT nie dotyczy:
- podatników dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,
- podatników importujących usługi lub kupujących towary – w zakresie których są podatnikami,
- okresów rozliczeniowych, za które podatnik ma obowiązek rozliczenia podatku z tytułu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu oraz za które ma obowiązek skorygować podatek naliczony,
- okresów rozliczeniowych, w których zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej nie dotyczyło pełnego okresu rozliczeniowego.
We wszystkich powyższych przypadkach pomimo zawieszenia działalności gospodarczej, przedsiębiorca będzie zobowiązany prawidłowo ująć wykonywane czynności lub zaistniałe zdarzenia z danego okresu w ewidencji VAT. Później składa deklarację VAT w urzędzie skarbowym oraz jednocześnie na jej podstawie sporządza i przesyła do Ministerstwa Finansów plik JPK_VAT.