
Kodeks pracy jest podstawą zawierania i rozwiązywania umów o pracę. W czerwcu 2015 roku został on znowelizowany, w wyniku czego zmieniły się zasady zawierania umów na czas określony. Co więcej, obecnie zaczynają one obowiązywać.
Maksymalnie 33 miesiące mogą trwać umowy o pracę na czas określony zawarte pomiędzy tym samym pracownikiem i tym samym pracodawcą. Później umowa przekształca się na umowę stałą. Tak samo jak w przypadku zawarcia 4. umowy o pracę na czas określony.
Podstawa prawna
25 czerwca 2015 roku uchwalono ustawę o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Jej przepisy zaczęły obowiązywać od 22 lutego 2016 roku. Podstawowym celem ustawy było zwiększenie ochrony dla pracowników przed nadużywaniem przez pracodawców umów terminowych. Nowelizacja Kodeksu pracy ograniczyła możliwość zawierania umów na czas określony do 33 miesięcy. Miało to zapewnić pracownikom większą gwarancję, pewność i stabilność zatrudnienia.
Umowa na czas określony jak umowa stała
Przed nowelizacją Kodeksu pracy każda trzecia z kolei zawarta na czas określony umowa o pracę, zawarta pomiędzy tymi samymi stronami, przekształcała się w sposób automatyczny w umowę bezterminową. Warunkiem było to, aby przerwa pomiędzy rozwiązaniem a nawiązaniem każdej kolejnej umowy nie była dłuższa niż 1 miesiąc.
Z uwagi na fakt, że wielu szefów nadużywało możliwości zawierania bez końca umów czasowych, przy zachowaniu co najmniej 30 dni przerwy pomiędzy kolejnymi umowami, zdecydowano znowelizować i uszczelnić przepisy.
W wyniku nowelizacji obecnie można zawrzeć maksymalnie 3 umowy na czas określony pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Wprowadzono także limit czasowy trwania zatrudnienia na takiej podstawie. Dziś jest to 33 miesiące. Jeśli przekroczony zostanie jeden z tych dwóch progów, przyjmuje się, że pracownik jest zatrudniony w danym zakładzie pracy na czas nieokreślony. Umowa czasowa przekształca się w umowę stałą w dniu, w którym przekroczone zostaną łącznie 33 miesiące jej trwania.
Ustawa nabrała na znaczeniu w dniu 22 listopada 2018 roku, ponieważ była to data kończąca 33 miesiące od wprowadzenia w życie znowelizowanych przepisów (od 22 lutego 2016 roku).
Kiedy umowa nie przekształci się na umowę stałą?
W ustawie Kodeks pracy przewidziano wyjątki od reguły przekształcania się umów o pracę zawartych na czas określony. Umowa nie stanie się umową stałą, jeśli zawarta jest w celu zastępstwa innego pracownika, po to, aby wykonywać prace dorywcze lub sezonowe, albo w celu wykonywania pracy przez okres kadencji oraz gdy pracodawca wskaże tego obiektywne przyczyny.