Już od września tego roku czeka nas liberalizacja zasad zawierania umów elektronicznych na gruncie Kodeksu cywilnego. Co właściwie się zmieni i jakie korzyści odniosą z tego tytułu zwykli obywatele i przedsiębiorcy?
W Polsce już od 8 września 2016 roku będą obowiązywały uproszczone procedury zawierania umów elektronicznych. Zrównane zostało m.in. oświadczenie woli w formie elektronicznej z oświadczeniem pisemnym.
Nowelizacja Kodeksu cywilnego
Z dniem 8 września 2016 roku w Polsce zaczną obowiązywać nowe, zliberalizowane przepisy Kodeksu cywilnego, które dotyczą między innymi zawierania e-umów. Jest to odpowiedzią ustawodawcy na rosnące zapotrzebowanie na sprawną komunikację elektroniczną w relacjach biznesowych.
Znowelizowany Kodeks cywilny wprowadza do powszechnego obrotu dwie formy czynności prawnych: dokumentową i elektroniczną. Dokument przestaje być jedynie papierowym, pisemnym formularzem z własnoręcznymi podpisami stron lub strony. Może to być informacja utrwalona na nośniku cyfrowym, umożliwiającym jej zachowanie i odtworzenie. Za dokument będzie można uznać już nie tylko pismo, ale wiadomość z poczty elektronicznej, czy nawet SMS, o ile będzie możliwe ustalenie osoby składającej takie oświadczenie.
Nowa ustawa zrównuje oświadczenie woli w formie pisemnej, z oświadczeniem w formie elektronicznej. Przedsiębiorcy dzięki temu będą mogli bez trudu wprowadzić elektroniczny obieg umów w swojej komunikacji biznesowej.
Oświadczenie woli z podpisem elektronicznym
Nowo wprowadzony do Kodeksu cywilnego art. 78 wskazuje, że czynność prawna w formie elektronicznej będzie ważna, o ile jej strona złoży oświadczenie woli wraz z elektronicznym podpisem kwalifikowanym. Jest to duże ułatwienie dla nowoczesnych firm z różnych branż działalności gospodarczej.
Dlatego możliwe będzie szybsze i bardziej skuteczne zawieranie umów w biznesie, bez konieczności tracenia na ten cel co najmniej kilku dni. Umowa papierowa musiała najpierw dotrzeć listem do odbiorcy, zostać podpisana i wysłana z powrotem do wystawcy. W przypadku e-umowy potrzeba zaledwie kilkunastu minut, aby dopiąć wszelkie formalności, nawet wprowadzić ewentualne poprawki w treści. Często wystarczy tylko kliknąć przycisk „podpisz” na portalu internetowym, aby zawrzeć stosowną umowę.