Pod koniec maja 2017 roku polski rząd przyjął nowelizację tzw. ustawy wdrożeniowej, na mocy której będzie można łatwiej ubiegać się o dotację z Unii Europejskiej. Nowe przepisy pozwalają także na utworzenie instytucji Rzecznika Funduszy Europejskich. Co właściwie zmienia się w związku ze wspomnianą ustawą?
Uproszczenie zasad ubiegania się o dotacje unijne, powołanie Rzecznika Funduszy Europejskiej i zmniejszenie biurokracji, przewiduje znowelizowana w maju 2017 roku tzw. ustawa wdrożeniowa.
Ustawa wdrożeniowa
Rząd Prawa i Sprawiedliwości pod koniec maja tego roku przyjął nowelizację ustawy o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności z aktualnej perspektywy finansowej 2014-2020, nazywanej w skrócie ustawą wdrożeniową. Jest to element tzw. Konstytucji Biznesu. Nowela ma wpłynąć na znaczne uproszczenie wszelkich procedur związanych z wykorzystywaniem funduszy Unii Europejskiej, a skorzystają na niej przede wszystkim przedsiębiorcy i samorządy, będący głównymi beneficjentami środków z UE.
Co właściwie się zmieni?
Nowe przepisy upraszczają zasady ubiegania się o dofinansowanie z funduszy unijnych, ograniczają biurokrację i tworzą instytucję Rzecznika Funduszy Europejskich. Łatwiejszy ma być dostęp do kredytu pomostowego, który pozwala lub ułatwia beneficjentom pozyskanie finansowania na ten okres, w którym już będą prowadzili projekt, ale jeszcze nie otrzymali refundacji z UE.
Nowelizacja ograniczyła niezbędną liczbę dokumentów, jakie należy składać przy realizacji projektów z dofinansowaniem unijnym. Beneficjent po podpisaniu umowy musi obecnie stosować się wyłącznie do wytycznych Ministra Rozwoju i Finansów, bez konieczności analizowania przy tym stosu dokumentów, w tym wytycznych, zaleceń, instrukcji itp.
Nie muszą oni także dostarczać we własnym zakresie dokumentów, dostępnych dla różnych instytucji. Zbędne staje się tym samym składanie zaświadczeń z KRS, z ZUS czy z urzędu skarbowego. Jeśli złożony wniosek o dotację nie spełnia wymogów formalnych, to wnioskodawca będzie mógł go poprawić i nie zostanie on w sposób automatyczny odrzucony.
W przypadku, gdy konkursy o dofinansowanie unijne są realizowane etapowo, w ramach tzw. rund, podmiot, który nie zdążył złożyć wniosku konkursowego w terminie, będzie mógł tego dokonać w kolejnej rundzie.
Rzecznik Funduszy Europejskich ma dbać o interesy wszystkich beneficjentów środków unijnych. Będzie rozstrzygał sprawy sporne i uczestniczył w dialogu z instytucją, która zajmuje się dystrybuowaniem środków publicznych.