Od 2018 roku zmienią się zasady i tryb opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Płatnicy składek ZUS powinni mieć świadomość, w jaki sposób będą one zaliczane przez zakład na poszczególne ubezpieczenia.
Od 2018 roku ZUS z opłacanej przez płatników kwoty łącznej tytułem składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, najpierw będzie pokrywał zaległości płatnicze płatnika, a dopiero później bieżące zobowiązania składkowe.
Tylko jeden przelew
W wyniku zmian w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych w Polsce od 1 stycznia 2018 roku każdy przedsiębiorca będzie miał indywidualny rachunek składkowy, na który będzie przekazywał jednym przelewem należność za wszystkie swoje składki łącznie. Nie będzie więc musiał wykonywać 3-4 przelewów na różne ubezpieczenia do ZUS. Ma to ułatwić płatnikom wywiązywanie się z ich powinności płatniczych.
Do końca 2017 roku ZUS informował płatników o zmianach numerów kont, na które należy dokonywać wpłaty tytułem składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Zakład wysyłał informacje pocztą na podane adresy korespondencyjne.
Tryb zaliczania wpłat na ZUS
Po nowym roku wpłata płatnika na indywidualny rachunek składkowy spowoduje, że ZUS samodzielnie będzie zaliczał odpowiednie kwoty na:
- ubezpieczenia społeczne,
- ubezpieczenie zdrowotne,
- Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
- Fundusz Emerytur Pomostowych.
Po otrzymaniu kwoty składki zadaniem ZUS będzie jej rozdysponowanie między poszczególne fundusze oraz ich dysponentów. Płatnicy muszą jednak wiedzieć, że w pierwszej kolejności zaspokajane będą najstarsze zaległości w składkach, jeśli takie istnieją. Dopiero później ZUS zaliczy wpłatę na bieżące składki. Może się więc okazać, że wciąż na koncie indywidualnym płatnika będzie niedobór środków finansowych. Rodzi to wiele groźnych sytuacji, jak na przykład utrata prawa przedsiębiorcy do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego, z uwagi na przerwanie ciągłości w opłacaniu składek na takie ubezpieczenie.
Informacje o potrąceniach
ZUS nie będzie informował swoich płatników o potrąceniach z bieżących wpłat na poczet zaległości, dlatego warto zadbać o elektroniczny dostęp do takich informacji. Czasem płatnicy mogą nawet nie wiedzieć, że mają zaległości płatnicze. ZUS podaje, że problemy z długami składkowymi dotyczą ponad 280 tys. osób prowadzących działalność gospodarczą. Dostęp do danych płatnik może uzyskać w placówce terenowej ZUS albo za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE), jeśli ma profil PUE ZUS.