
30 kwietnia 2018 roku weszły w życie w Polsce przepisy ustawy Prawo przedsiębiorców. Wprowadziły one do porządku prawnego tzw. ulgę na start dla młodych firm. Na czym ona polega, jakie ma zalety i wady?
Ulga na start zwalnia młodych przedsiębiorców z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze 6 miesięcy działalności, ale jednocześnie nie będzie umożliwiała m.in. skorzystania ze świadczenia chorobowego w tym okresie.
Istota ulgi na start
Ustawa Prawo przedsiębiorców, wchodząca w skład pakietu Konstytucja biznesu, wprowadziła wiele nowych rozwiązań prawnych, które pozwalają na ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Jednym z nich jest ulga na start, czyli ulga obowiązująca przy zakładaniu działalności gospodarczej po raz pierwszy lub po dłuższej przerwie.
Warunki korzystania z ulgi na start dla przedsiębiorców zostały wyszczególnione w art. 18 ustawy Prawo przedsiębiorców. Te warunki to:
- bycie osobą fizyczną,
- podejmowanie pierwszy raz działalności gospodarczej lub podejmowanie jej ponownie, ale po upływie co najmniej 60 miesięcy kalendarzowych od dnia ostatniego zawieszenia lub zakończenia działalności gospodarczej,
- nieprowadzenie działalności na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed rozpoczęciem działalności gospodarczej osoba ta świadczyła pracę w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.
Ulga na start polega na tym, że młodzi przedsiębiorcy będą zwolnieni z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne przez 6 miesięcy kalendarzowych od dnia podjęcia działalności gospodarczej. To uprawnienie, z którego można, ale nie trzeba skorzystać. Konieczne jest w okresie ulgi na start zgłoszenie się przedsiębiorcy do ubezpieczenia zdrowotnego, z wykorzystaniem druku ZUS ZZA z kodem tytułu ubezpieczenia, który zaczyna się cyframi 05 40.
Zalety i wady ulgi
Bezdyskusyjną zaletą ulgi na start dla młodych przedsiębiorców jest fakt, że przez 6 pierwszych miesięcy kalendarzowych nie muszą oni opłacać składek na ubezpieczenie społeczne. Mogą więc skupić się na głównym przedmiocie i dziedzinie swojej działalności gospodarczej. Pamiętać przy tym należy, że o ile sam przedsiębiorca jest zwolniony przez pierwsze pół roku ze wspominanych składek społecznych, to zatrudniani przez niego pracownicy w ramach umów o pracę, umów cywilnoprawnych oraz osoby współpracujące nie korzystają z takiego zwolnienia.
Ulga na start na pewno ułatwi rozpoczynanie i prowadzenie w pierwszym okresie działalności gospodarczej, ale w trakcie korzystania z niej przedsiębiorca nie ma możliwości otrzymania zasiłku chorobowego, ponieważ w okresie ulgi nie opłaca składek społecznych, w tym składki chorobowej.