Wśród różnych rodzajów spółek handlowych szczególne miejsce zajmuje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Istnieje możliwość założenia jednoosobowej spółki z o.o. przez jednego wspólnika. Jednak, czy warto?
Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mogą mieć kilku lub jednego wspólnika. Niekoniecznie jednak jednoosobowa spółka z o.o. będzie korzystnym rozwiązaniem dla właściciela. Czasem warto utworzyć spółkę dwuosobową, aby uniknąć pewnych niedogodności w funkcjonowaniu spółki.
Spółka jednoosobowa
Według Kodeksu spółek handlowych, istnieje możliwość tworzenia jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialności. W takim wypadku, jednoosobowa spółka z o.o. jest osobą prawną i ma odrębną podmiotowość od swojego wspólnika. Majątek spółki jest więc własnością samej spółki, a nie wspólnika.
Założyłeś spółkę? Teraz założ konto firmowe w mBank »
Osoba fizyczna tworząca spółkę z o.o. będzie postrzegana na mocy przepisów ustawy o ubezpieczeniach społecznych, za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą, a więc konieczne będzie opłacanie składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
Obowiązkiem odprowadzania składek objęty będzie sam wspólnik, który powinien zgłosić się w ZUS jako płatnik składek oraz jako ubezpieczony.
Minimalnie jeden wspólnik
Kodeks spółek handlowych wskazuje, że aby założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością wystarczy jeden wspólnik.
Wspólnikiem może być jedna osoba fizyczna, która w takim wypadku będzie pełniła funkcje przysługujące zgromadzeniu wspólników. Taka osoba autorytarnie będzie mogła podejmować uchwały dotyczące spółki, bowiem będzie dysponowała wszystkimi głosami. Nie ma też konieczności przeprowadzania tajnych głosowań, nawet jeśli przepisy tego wymagają.
Jednoosobowa spółka z o.o. nie musi zwoływać formalnych zgromadzeń wspólników, jeśli cały kapitał zakładowy jest reprezentowany przez jedną i tą samą osobę. Nie ma bowiem niebezpieczeństwa tego, aby ktokolwiek zgłosił swój sprzeciw dotyczący odbycia zgromadzenia lub wniesienia poszczególnych spraw do porządku obrad.
To wszystko w zdecydowany sposób upraszcza funkcjonowanie spółki z o.o. jednoosobowej.
Obowiązki wspólnika jednoosobowej spółki z o.o.
Pomimo faktu, że spółka z o.o. może być tworzona przez jedną osobę, nie zwalnia jej to z obowiązku tworzenia protokołu podejmowanych uchwał. Protokół każdorazowo musi zostać podpisany przez wspólnika.
Wymóg protokołowania uchwał jest konieczny w celach dowodowych, ale nie pod rygorem nieważności.