
Energia towarzysząca pracownikowi, głowa pełna pomysłów i chęć do pracy zwykle charakteryzują pierwszy okres w nowej, wymarzonej firmie. Jednak nawet i ona z czasem powszednieje, a człowiek wpada w rutynę. W takiej sytuacji może pojawić się wielowymiarowe zjawisko, jakim jest wypalenie zawodowe. Czym ono jest i czy można z jego tytułu otrzymać zwolnienie lekarskie?
Wypalenie zawodowe w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do targnięcia się na życie przez pracownika. To syndrom związany z życiem zawodowym, uznawany w ten sposób przez WHO. Będzie można na niego otrzymać zwolnienie lekarskie od początku 2022 roku.
Czym jest wypalenie zawodowe?
Nowa Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób (IDC-11), która jest prowadzona przez Światową Organizację Zdrowia, przyjęta w czerwcu 2019 roku, dopuszcza możliwość diagnozowania u pacjentów wypalenia zawodowego. Przestało być to wyłącznie pewnym zestawem objawów, czy koncepcją kulturową i społeczną. WHO uznaje wypalenie zawodowe za syndrom związany z życiem zawodowym, z bezrobociem i zatrudnieniem.
Objawy wypalenia zawodowego
Coraz więcej osób na całym świecie dotkniętych jest wypaleniem zawodowym, choć może o tym nie wiedzieć. Objawy wypalenia bywają złożone, mogą mieć różne nasilenie i przebieg. Mają one charakter indywidualny, ale można je sprowadzić do czterech kwestii związanych z:
- zdrowiem,
- zachowaniem,
- postawą,
- relacjami z ludźmi.
Pracownik, który jest dotknięty wypaleniem zawodowym, może zachowywać się agresywnie lub być zobojętniałym na wszystko. Bywa cyniczny, nieufny, wycofany. Zdarza się, że w sytuacjach zawodowych jest bezradny, choć dotychczas radził sobie znakomicie. Może mieć stany lękowe, nie umieć radzić sobie z problemami. Jego praca jest mało efektywna, bywa nieobecny w zakładzie pracy. Wszystko to nakłada się na sferę fizyczną - organizm osoby wypalonej zawodowo może być wyczerpany, nie mieć odporności, przez co pracownik częściej choruje. W skrajnych przypadkach mogą pojawić się u niego myśli i próby samobójcze.
Zwolnienie L4 na wypalenie
W związku z uznaniem wypalenia zawodowego za syndrom zawodowy związany z bezrobociem i zatrudnieniem, od początku 2022 roku pracownik dotknięty nim będzie mógł otrzymać na nie zwolnienie lekarskie (popularne L4). Zwolnienie będzie przeznaczone na znalezienie przyczyny wypalenia zawodowego, zidentyfikowanie emocji i przepracowanie swojej sytuacji najlepiej ze specjalistą.