
Jeszcze do niedawna przedsiębiorca chcący zmienić dotychczasową formę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych musiał to zrobić w terminie do 20 stycznia danego roku podatkowego lub w terminie do dnia uzyskania pierwszego przychodu, przy rozpoczynaniu działalności gospodarczej. Od 1 stycznia 2019 roku uległo to jednak zmianie.
Podatnicy mają dłuższy termin przeznaczony na wybór formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych - nawet trwający do końca danego roku podatkowego.
Zmiana formy opodatkowania
W związku z nowelizacją przepisów od 1 stycznia 2019 roku uległ wydłużeniu termin przewidziany dla zmiany formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Podatnik może dokonać takiej zmiany w terminie do:
- 20 stycznia lub przed rozpoczęciem działalności - jeśli zmiana dotyczy przejścia na kartę podatkową;
- 20 stycznia, jeśli w poprzednim roku podatkowym podatnik był opodatkowany w formie karty podatkowej, bez względu na to, na jaki tryb opodatkowania się decyduje;
- 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik osiągnął pierwszy w roku podatkowym przychód, bądź do końca roku podatkowego, jeśli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu roku podatkowego w przypadku stawki liniowej i ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Podstawą wprowadzonych zmian jest ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (Dz.U. poz. 2244).
Dostępne formy opodatkowania
Przedsiębiorca będący osobą fizyczną może opodatkować swoje przychody lub dochody pochodzące z pozarolniczej działalności gospodarczej na cztery różne sposoby:
- skalą podatkową - 18 i 32 proc.,
- podatkiem liniowym - 19 proc.,
- ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
- kartą podatkową.
Skala podatkowa jest przy tym podstawową formą opodatkowania. To opodatkowanie na zasadach ogólnych, według progresywnej skali podatkowej, gdzie podstawą opodatkowania będzie dochód podatnika, tj. różnica pomiędzy przychodem a kosztem jego uzyskania. Taką samą podstawę stosują podatnicy opodatkowani podatkiem liniowym, ale nie ma tu znaczenia wysokość dochodu dla stawki podatkowej. Przy skali podatkowej wyższa stawka ma zastosowanie do dochodów powyżej granicy 85 528 zł.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ma kilka różnych stawek, zależnych od rodzaju pozyskiwanych przychodów. Nie wymaga on prowadzenia rozbudowanej ewidencji księgowej. Karta podatkowa jest najprostszą formą opodatkowania, niezależną od dochodu lub przychodu podatnika.