Startupy, czyli młode, nowoczesne firmy, często potrzebują wsparcia finansowego i merytorycznego, aby zaistnieć i utrzymać się na rynku. Giełda Papierów Wartościowych, bez konieczności przekształcania od razu w spółkę akcyjną i emitowania akcji, może takie wsparcie zaoferować.
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie we współpracy z organizacją Aula Polska, zamierza wspierać firmy rozpoczynające działalność gospodarczą, poprzez udostępnienie im przestrzeni biurowej, finansowanie oraz wsparcie doświadczonych biznesmenów.
Inicjatywa GPW
Masz start-up i potrzebujesz gotówki? Biznes-Firma poleca ofertę eBroker.pl >> bez zaświadczeń,>> bez prowizji, >> bez ZUS i US>>350 tys. zł n start lub bieżącą działalność »
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, wraz z warszawskim magistratem oraz początkującymi przedsiębiorcami skupionymi w organizacji Aula Polska, chcą podjąć inicjatywę wsparcia dla startupów. Ma ono polegać na udostępnieniu im możliwości spotkań z doświadczonymi biznesmenami, w czasie których będą mieli szansę nawiązać współpracę i uzyskać odpowiedzi na swoje pytania. Wiedza i doświadczenie biznesmenów pozwolą startupom na „rozwinięcie skrzydeł” w ich własnej działalności gospodarczej. Pozyskają bowiem bezcenne informacje na temat prowadzenia firmy.
Inicjatywa podjęta przez GPW nazwana została „Warsaw Startup Face” i wprowadzona będzie w życie etapowo.
Podstawą dla wsparcia finansowego świadczonego dla młodych przedsiębiorców będzie platforma crowdfundingowa, w ramach której będzie można pozyskać pieniądze na realizację pomysłu biznesowego, w zamian za profity.
Jeśli w ramach platformy stratup nie zgromadzi wymaganej kwoty pieniędzy, biznes nie zostanie zrealizowany, a pieniądze wrócą do internautów, którzy deklarowali uczestnictwo w finansowaniu startupu.
Co „Warsaw Startup Face” zaoferuje przedsiębiorcom?
Artur Kurasiński, współtwórca organizacji Aula Polska, mówi, że inicjatywa rozpoczęta przez GPW da ogromne wsparcie dla rozpoczynających działalność gospodarczą młodych przedsiębiorców. Adam Maciejewski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych dodaje, że startupy pozyskają dostęp do giełdowej infrastruktury, czy też do kapitału inwestorów, który dotychczas był poza ich zasięgiem. Prezes GPW zapowiedział jednocześnie, że stworzony zostanie rynek finansowania społecznościowego dla młodych firm. Zadeklarował on, że:
Zaproponujemy kompleksowy system wsparcia. Ci ludzie powinni mieć możliwość skoncentrowania się na rozwoju swojego pomysłu, nie zaprzątając sobie głowy na początkowych etapach takimi sprawami jak lokal, sprawy księgowe, prawne - wymienia. Wsparcie ma objąć ludzi z pomysłami na różnych etapach. Czyli mówiąc w uproszczeniu - inicjatywa pomoże komuś, kto szuka gotówki na realizację już gotowego, dopracowanego projektu. A tym, którym dopiero pomysł się krystalizuje w głowach, zapewniona zostanie przestrzeń biurowa, infrastruktura teleinformatyczna.
Ze strony samorządu właściciele startupów mogą liczyć na dostęp do Centrum Przedsiębiorczości oraz na wsparcie urzędników w pozyskiwaniu pieniędzy z funduszy unijnych. Współpracę z młodymi przedsiębiorcami prócz magistratu w Warszawie, Auli Polskiej oraz GPW, zapowiedział Uniwersytet Warszawski.