Uzyskanie wsparcia finansowego ze strony tzw. Aniołów Biznesu, inwestorów zajmujących się dofinansowaniem dobrych, innowacyjnych pomysłów biznesowych, pozwala wystartować na rynku m.in. start-upom. Czy skorzystanie z usług Aniołów Biznesu niesie za sobą konieczność oddania części władzy w firmie zewnętrznym inwestorom?
Od Aniołów Biznesu młodzi przedsiębiorcy, m.in. twórcy startupów mogą uzyskać nie tylko wsparcie finansowe, ale i merytoryczne. Nawet jeśli przejawia się to w oddaniu części władzy w zarządzaniu firmą, ostatecznie jest to na korzyść całego przedsięwzięcia biznesowego.
Działalność Aniołów Biznesu
Aniołowie Biznesu to inwestorzy zewnętrzni inwestujący w ryzykowne, ale perspektywiczne biznesy. W praktyce wygląda to w ten sposób, że inwestor dofinansowuje biznes danego podmiotu, w zamian za mniejszościowy pakiet udziałów w firmie. Inwestycje odbywają się najczęściej na wczesnych fazach rozwoju przedsiębiorstwa, niejednokrotnie przy rejestrowaniu działalności gospodarczej.
Zaletą pozyskiwania Aniołów Biznesu dla własnej działalności gospodarczej jest to, że mogą liczyć na otrzymanie kapitału osoby rozwijające dopiero swój pomysł biznesowy. Tacy przedsiębiorcy czy potencjalni właściciele firm nie mają żadnych szans na pozyskanie środków ze źródeł kredytowych.
Aniołowie Biznesu mogą dofinansować biznes w dowolnej kwocie, choć najczęściej zainwestowany kapitał mieści się w przedziale od 100 tys. zł do nawet 1 mln zł.
Co z władzą w przedsiębiorstwie?
Właściciele dobrych pomysłów na biznes obawiają się dopuszczania do niego zewnętrznych inwestorów, ponieważ nie chcą tracić kontroli nad zarządzaniem nowo otwartą firmą. Anioł Biznesu nie tylko włącza się w przedsięwzięcie biznesowe od strony finansowej, ale angażuje się w jej wzrost, ponieważ w ten sposób może przyspieszyć uzyskanie zwrotu z zainwestowanego kapitału.
Należy powiedzieć, że każda transakcja inwestycji dokonywana przez Anioła Biznesu ma nieco inny charakter, uzależniony od dwustronnych ustaleń pomiędzy inwestorem, a pomysłodawcą biznesowym. Anioł Biznesu po uzyskaniu biznesplanu przedsięwzięcia ocenia go, zwracając uwagę na koncepcję przedsięwzięcia, kompetencje kadry zarządzającej i prognozowane wyniki finansowe. Bardzo ważny jest zespół właścicieli i pracowników, którzy będą pracowali nad rozwojem firmy, bowiem to od nich ostatecznie zależny jest sukces lub porażka projektu.
Najczęściej Aniołowie Biznesu aktywnie uczestniczą w życiu firmy, dlatego pomysłodawcy projektów biznesowych słusznie obawiają się o ich znaczący wpływ na zarządzanie przedsiębiorstwem. Zaangażowanie inwestora może przejawiać się w:
- zostaniu członkiem zarządu nowo powstałej firmy
- pełnieniu funkcji doradczej w sporządzaniu biznesplanu
- zachęcaniu innych inwestorów do zainteresowania się projektem
- monitorowaniu rozwoju finansowego przedsięwzięcia
Anioł Biznesu poza kapitałem, wnosi do firmy wartość intelektualną i doświadczenie biznesowe. Młody przedsiębiorca korzysta z sieci cennych kontaktów, co pozwala na pozyskanie korzystnych kontraktów z partnerami biznesowymi. Inwestor w zamian za kapitał i swoją pomoc oczekuje uzyskania pakietu udziałów w spółce i zapewnienia możliwości wpływania na kierowanie firmą.