
Publikujemy dla Państwa pierwszą z trzech części ekskluzywnego wywiadu z Marcelim Niezgodą, wiceministrem w resorcie Infrastruktury i Rozwoju, którego zapytaliśmy o dotacje dla przedsiębiorców z nowej perspektywy unijnej.
Biznes Firma zapytała w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju (MIR), o to co, gdzie, kiedy i na jakich warunkach polscy przedsiębiorcy będą mogli uzyskać w latach 2014-2020 w ramach unijnego wsparcia. Na pytania Biznes Firmy odpowiadał Pan Marceli Niezgoda, wiceminister w MIR, który udzielił nam wyłącznego wywiadu odpowiadając na pytania, które nękają polskich przedsiębiorców.
Zapraszamy do zapoznania się z pierwszą z trzech części ekskluzywnego wywiadu, którego dalsze fragmenty opublikowane będą na łamach Biznes Firmy w kolejnych tygodniach.
Biznes-Firma: Z budżetu polityki spójności na lata 2014-2020 Polska otrzyma 82,5 mld euro. Ile z tych środków przypadnie przedsiębiorcom w ramach programów unijnych?
Marceli Niezgoda: W nowej perspektywie 2014-2020 głównym instrumentem skierowanym do przedsiębiorców będzie Program Inteligentny Rozwój. Jego budżet to 8,6 mld euro. Znaczące środki dla przedsiębiorców dostępne będą również w regionalnych programach operacyjnych. Tutaj realizowane będą głównie działania zmierzające do podnoszenia konkurencyjności sektorów: MŚP, rolnego oraz rybołówstwa i akwakultury. Na tym samym poziomie realizowane będą projekty z zakresu wspierania badań naukowych, rozwoju technologicznego i innowacji. Łącznie z RPO do firm trafi ok. 7 mld euro. Przedsiębiorcy mogą także szukać wsparcia w Programie Polska Wschodnia, gdzie na ten obszar przeznaczono prawie 1 mld euro.
Biznes-Firma: Znany jest już proponowany podział Funduszy Europejskich na programy krajowe. W jakich więc obszarach wsparcia o środki będą mogli starać się przedsiębiorcy?
Marceli Niezgoda: Główne kierunki wsparcia w latach 2014-2020 to: podejmowanie prac badawczo-rozwojowych przez przedsiębiorstwa, wykorzystywanie przez nie innowacji i rozwijanie inteligentnych specjalizacji. Wspierany będzie rozwój firm – projekty zwiększające aktywność inwestycyjną MŚP oraz skutkujące zwiększeniem zatrudnienia i trwałym rozwojem biznesu. Przewidujemy również wsparcie w zakresie rozwoju produktów i usług opartych na technologiach informacyjno-komunikacyjnych (TIK), handlu elektronicznego oraz zwiększania zapotrzebowania na TIK, promowania efektywności energetycznej i użycia OZE w przedsiębiorstwach, czy inwestycji dotyczących poprawy jakości powietrza. Zwiększony zostanie dostęp przedsiębiorstw do kapitału zewnętrznego poprzez rozwój instrumentów finansowych np. poprzez fundusze kapitałowe, pożyczkowe i poręczeniowe.
Biznes-Firma: Rada Ministrów 8 stycznia 2014 r. przyjęła 6 tzw. krajowych Programów Operacyjnych. Czy zakres i kształt tych programów może ulec zmianom po negocjacjach z Komisją Europejską? Jeżeli tak, jakich istotnych zmian mogą spodziewać się przedsiębiorcy?
Marceli Niezgoda: Nie spodziewamy się większych zmian. Zaplanowane w programach wsparcie jest zgodne zarówno z krajowymi jak i unijnymi dokumentami strategicznymi. Dodatkowo, Komisja zwraca szczególną uwagę na pomoc dla przedsiębiorstw. Ma to odzwierciedlenie w rozporządzeniu unijnym, gdzie wskazano, że przynajmniej połowa środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego przeznaczona będzie na cele dotyczące wspierania badań naukowych, rozwoju technologicznego i innowacji, rozwoju technologii informacyjno-komunikacyjnych, podnoszenia konkurencyjności MŚP, czy wspierania przejścia na gospodarkę niskoemisyjną.
Biznes-Firma: Kiedy planowane jest zakończenie negocjacji programów operacyjnych z Komisją Europejską?
Marceli Niezgoda: Umowę Partnerstwa oraz projekty programów krajowych wysłaliśmy do Komisji 10 stycznia br. Rozmowy rozpoczną się lada dzień. Zakładamy, że przyjęcie dokumentów przez Komisję Europejską nastąpi w II połowie tego roku.