
Od 1 lipca 2019 roku dla niektórych przedsiębiorców w Polsce pojawił się nowy obowiązek w postaci utworzenia dla pracowników PPK - Pracowniczych Planów Kapitałowych. W związku z tym zmieniły się również zasady tworzenia imiennych raportów miesięcznych ZUS RCA. O czym powinni pamiętać płatnicy składek na ZUS?
Do końca 2019 roku wpłaty finansowane przez pracodawców na PPK muszą być ujawniane w ZUS RCA w sekcji „Kwota obniżenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu opłacania składki w ramach pracowniczego programu emerytalnego”. Później ma pojawić się specjalne pole, które będzie na to przeznaczone w raporcie imiennym.
O PPK
Od 1 lipca tego roku przedsiębiorcy zatrudniający minimum 250 osób, według stanu na 31 grudnia 2019 roku, zostali objęci obowiązkiem utworzenia dla podwładnych Pracowniczych Planów Kapitałowych, nazywanych w skrócie PPK. W kolejnych okresach następni pracodawcy będą musieli pójść w ich ślady.
Utworzenie PPK ma na celu zwiększenie dobrobytu obywateli po przejściu na emeryturę. Gromadzone w ramach indywidualnych kont w PPK środki finansowe będą wydatnym wsparciem dla seniorów w przyszłości. Samo utworzenie PPK to jeszcze nie wszystko. Pracodawcy muszą dokonywać wpłat do PPK. Składki opłacane są ze środków pracodawcy, pracownika, a część wpłat będzie pochodziła z budżetu państwa. Wpłaty na PPK ze środków podmiotu zatrudniającego pracownika płatnik będzie zobowiązany wykazać w imiennych raportach miesięcznych ZUS RCA.
Imienne raporty a PPK
Samo wpłacanie składek do ZUS za zatrudnianych pracowników nie pozwala pracodawcom na wywiązanie się ze wszystkich zobowiązań wobec Zakładu. Pracodawca musi również wypełniać regularnie druki ZUS RCA, czyli imienne raporty miesięczne o należnych składkach i wypłaconych świadczeniach.
W imiennych raportach powinny znaleźć się nie tylko opłacone składki, ale również wpłaty finansowane ze środków podmiotu zatrudniającego do PPK. Obowiązek wykazywania składek w imiennych raportach ZUS RCA mają również podmioty, u których funkcjonują pracownicze programy emerytalne (PPE). Dzieje się tak dlatego, że wpłaty na PPK i składki na PPE, w części finansowanej przez pracodawcę, stanowią przychód podlegający jedynie opodatkowaniu, bez konieczności odprowadzania od niego składek ZUS.
Zmiany w strukturze ZUS RCA
W związku z wprowadzaniem w życie PPK pojawiła się konieczność modyfikacji dotychczasowych formularzy ZUS RCA. Wprowadzona została nowa część formularza, czyli poz. 28 w bloku III B Kwota obniżenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu opłacania składki w ramach pracowniczego planu kapitałowego. ZUS informuje, że takie zmiany ostatecznie zostaną wprowadzone w życie w styczniu 2020 roku.
Do tego czasu wpłaty na PPK powinny być wykazywane przez pracodawców w części finansowanej przez nich w poz. 27 w bloku III B raportu ZUS RCA - Kwota obniżenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu opłacania składki w ramach pracowniczego programu emerytalnego.