Podstawą dokumentowania transakcji sprzedaży przez podatników VAT jest faktura. Musi ona być wystawiona zgodnie z wytycznymi umieszczonymi w ustawie o VAT i konkretnych rozporządzeniach. Jeśli przedsiębiorca przy wystawianiu faktury popełnił błąd, może go poprawić za pośrednictwem faktury korygującej. W jakim czasie można tego dokonać?
Przepisy ustawy o VAT nie definiują w sposób jednoznaczny, po jakim czasie od daty wystawienia faktury VAT pierwotnej, podatnik może lub musi sporządzić fakturę korygującą.
Kiedy wystawia się korektę faktury?
W art. 106j ustawy o VAT wskazano, w jakich przypadkach należy posłużyć się fakturą korygującą. Przygotowywana jest ona, gdy już po wystawieniu faktury VAT:
- udzielono obniżki ceny, poprzez rabat,
- udzielono opustów i obniżek cen,
- dokonano zwrotu podatnikowi towarów lub opakowań,
- dokonano zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty, jeszcze przed dokonaniem dostawy,
- podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w innej pozycji faktury.
Prawo wystawienia faktury korygującej, podobnie jak faktury VAT przysługuje wyłącznie podatnikom podatku od towarów i usług, będących sprzedawcami danych dóbr lub usług, a całe zdarzenie powinno zostać udokumentowane fakturą.
Termin przeznaczony na sporządzenie korektę
Korektę faktury VAT wystawia się zawsze wtedy, gdy występują w niej istotne pomyłki. Ustawodawca szczegółowo określił w ustawie o VAT sytuacje, kiedy musi to nastąpić, ale jednocześnie nie wskazał żadnego terminu, w jakim podatnik VAT powinien tego dokonać. Przyjmuje się jednak, że faktura korygująca powinna zostać sporządzona w możliwie jak najkrótszym czasie, najlepiej w momencie zaistnienia jednego lub kilku zdarzeń wymienionych w art. 106j ustawy o VAT.
Przedsiębiorca musi niezwłocznie skorygować fakturę, która zawiera pomyłki bądź dokumentuje zdarzenie, które uległo zmianie, aby odzwierciedlała ona faktycznie zrealizowaną transakcję między określonymi podmiotami.
Skoro jednak faktura jest dokumentem przedawniającym się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, to po jej przedawnieniu nie będzie można już jej skorygować.