Podstawą prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej jest dokonanie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, w skrócie CEIDG. Ile wpisów powinien mieć przedsiębiorca w przypadku prowadzenia działalności w różnych branżach?
Osoba fizyczna może dokonać tylko jednego wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. We wpisie tym może jednak zawrzeć dowolną liczbę kodów PKD i wykonywać dzięki temu legalnie działalność w różnych branżach.
Zasady rozpoczynania działalności gospodarczej w Polsce
Osoba fizyczna ma prawo rozpocząć działalność gospodarczą, kiedy dopełni określonych formalności. Jedną z nich jest złożenie wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Z wnioskiem należy złożyć oświadczenie o braku orzeczonych wobec danej osoby zakazów, pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Wniosek CEIDG-1 stanowi jednoczesne zgłoszenie do ZUS/KRUS, GUS oraz naczelnika urzędu skarbowego.
Ważnym elementem wniosku CEIDG-1 jest wskazanie kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności. Przedsiębiorca powinien wpisać wszystkie kody odpowiadające działalności, jaką może wykonywać teraz i w najbliższej przyszłości. Zgodnie z zasadą, że lepiej wpisać ich więcej niż mniej i musieć aktualizować wpis do CEIDG.
Tylko jeden wpis
Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 5 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1829 ze zm.), osoba fizyczna może mieć tylko jeden wpis w CEIDG. Jeśli dana osoba jest już wpisana do rejestru przedsiębiorców, to jej drugi wniosek CEIDG-1 będzie uznany za niepoprawnie złożony.
Dwie lub więcej branż działalności
Pomimo faktu, że osoba fizyczna może mieć wyłącznie jeden wpis w rejestrze CEIDG, to może prowadzić więcej niż jedną działalność w wybranej branży. Jeśli więc np. osoba prowadzi działalność budowlaną, a chciałaby rozpocząć działalność handlową, powinna dokonać aktualizacji istniejącego wpisu w CEIDG. Polega to na złożeniu ponownie CEIDG-1 jako wniosku aktualizacyjnego i dokonanie w nim zgłoszenia kolejnych kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności oraz ewentualnie dodatkowego miejsca jej prowadzenia. Poprzez aktualizację wpisu można zgłosić także rozpoczęcie działalności w formie spółki cywilnej. Przedsiębiorca jest zobowiązany złożyć wniosek aktualizacyjny w terminie najpóźniej 7 dni od dnia zmiany danych.
W celu zaktualizowania wpisu do rejestru działalności można wypełnić elektronicznie formularz CEIDG-1 lub posłużyć się papierowym formularzem i złożyć go w dowolnie wybranym urzędzie gminy osobiście bądź wysłać listem poleconym. W wersji cyfrowej jest on dostępny na stronie www.ceidg.gov.pl. Można też dopełnić tej formalności za pośrednictwem elektronicznej platformy usług administracji publicznej ePUAP.