
W sezonie wakacyjnym trwają zbiory warzyw i owoców, a także zbóż. Zatrudnieni są przy nich pracownicy tymczasowi, z którymi najczęściej rolnicy i sadownicy nie podpisywali żadnych umów. Teraz ma się to zmienić, za sprawą propozycji Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Osoby pomagające przy zbiorach w gospodarstwach rolnych będą mogły w przyszłości korzystać z ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego, dzięki składkom opłacanym z tytułu nowego rodzaju umowy o pomocy przy zbiorach.
Nowy rodzaj umowy
Na mocy projektu nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, który został przygotowany przez resort rolnictwa, ma zostać wprowadzony w życie nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej, która będzie oskładkowana i potrwa nie dłużej niż 3 miesiące. To umowa o pomocy przy zbiorach, właściwa dla pomocników rolnika oraz dla osób zatrudnionych przy zbiorach w gospodarstwach rolnych w Polsce.
Zamiast umowy o dzieło
Osoby pracujące w gospodarstwach rolnych sezonowo, na przykład przy okazji zbiorów, na ogół albo nie są w ogóle zatrudnione, albo stosowane są w ich przypadkach umowy o dzieło. Nie są one oskładkowane, dlatego nie niosą za sobą żadnego zabezpieczenia dla pracowników, np. w obliczu wypadku przy pracy. Umowa o dzieło przy pracy sezonowej w gospodarstwie rolnym jest poza wszystkim nieadekwatna do jej charakteru i celu.
Dlatego Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zdecydowało się na wdrożenie nowej umowy o pomocy przy zbiorach. Będzie to umowa o pomocy przy zbiorach, czyli umowa cywilnoprawna zawierana przez rolnika, czyli osobę prowadzącą gospodarstwo rolne z osobą pomagającą przy zbiorach - pomocnikiem rolnika.
Zasady zawierania umowy o pomocy przy zbiorach
Nowy rodzaj umowy dla pomocników rolnika będzie zawierany przy zbiorach, na odpłatne wykonywanie tego rodzaju prac. Umowa o pomocy przy zbiorach będzie zawierana na okres nie dłuższy niż 120 dni w ciągu roku kalendarzowego. Do wykonywanej na podstawie takiej umowy pracy nie będą jednocześnie miały zastosowania przepisy dotyczące minimalnego wynagrodzenia za pracę, w tym przepisy o minimalnej stawce godzinowej.
Rodzaj wykonywanej pomocy przy zbiorach
Zgodnie z projektem resortu rolnictwa umowę nowego typu będzie można zawrzeć w przypadku wykonywania przez pracownika takich prac jak:
- zbierania owoców i warzyw,
- wykonywania innych czynności związanych z przygotowaniem owoców i warzyw do transportu, przechowywania i sprzedaży,
- klasyfikowania lub sortowania zerwanych lub zebranych owoców i warzyw,
- wykonywania innych czynności związanych z pielęgnacją i poprawą jakości plonów.
Kto będzie zatrudniony?
Pomocnikiem rolnika, z którym zawierana będzie umowa o pracy przy zbiorach, będzie mogła być osoba, która będzie wykonywała czynności określone w umowie w gospodarstwie rolnym, w tym także osoba przebywająca w Polsce na podstawie zezwolenia na pracę. Umowa sprawi, że za pomocnika będą opłacane składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie. Rolnik będzie zobowiązany do zgłoszenia pomocników do ubezpieczenia w ciągu 7 dni od daty zawarcia umowy.