Aniołowie Biznesu inwestują w przedsięwzięcia biznesowe na wczesnym etapie ich realizacji. Przeznaczają swój kapitał w niepewne biznesy, z myślą o wysokiej stopie zwrotu z inwestycji. Dzięki temu młodzi przedsiębiorcy, w tym startupy mogą pozyskać kapitał niezbędny do realizacji swoich pomysłów. Niektóre europejskie kraje mają systemy zachęt podatkowych dla Aniołów Biznesu.
W Polsce nie ma ulg i zwolnień podatkowych przewidzianych dla inwestorów działających w roli Aniołów Biznesu. Powinniśmy w tym względzie czerpać wzorce z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
Ulgi i zwolnienia podatkowe
Inwestowanie w początkujące biznesy wiąże się z dużymi ryzykiem utraty części lub nawet całości zainwestowanego kapitału. Niemniej ryzyko to jest uzasadnione, bowiem stopa zwrotu z inwestycji także może być wysoka.
Aby zachęcić Aniołów Biznesu do tego, aby częściej posługiwali się swoim kapitałem w celu dofinansowywania startupów i początkujących biznesów, państwo może uruchomić specjalne ulgi i zwolnienia podatkowe.
To najprostszy możliwy do zastosowania mechanizm, który pozwoli na zwiększenie odsetka biznesów uzyskujących dofinansowanie od Aniołów Biznesu.
Niestety, niektóre przepisy nie ułatwiają, a wręcz utrudniają taką działalność firmom na rynku. Polityka fiskalna państwa jest nieprzyjazna dla Aniołów Biznesu i nie podejmują oni wiele inwestycji, w obawie przed zachwianiem własnej stabilności finansowej. Niestety, Polska zalicza się do tych krajów. Powinniśmy brać przykład z innych krajów europejskich, takich jak Francja czy Niemcy.
Pozytywne przykłady europejskie
W całej Unii Europejskiej obowiązuje podatek od zysków kapitałowych w wysokości 20 proc., co powinno zachęcić do inwestycji Aniołów Biznesu. Nie we wszystkich państwach panują te same warunki, w tym w Polsce. Do krajów, w których podatek od zysków z zainwestowanego kapitału jest wyższy należą:
- Szwecja - 30 proc.
- Finlandia - 29 proc.
- Francja - 26 proc.
- Wielka Brytania - od 10 do 40 proc.
- Dania - od 28 do 59 proc.
- Hiszpania - od 18 do 48 proc.
Pomimo faktu, że w państwach tych występują bardzo wysokie podatki od zysków kapitałowych, wprowadzane są daleko idące ulgi i zwolnienia podatkowe. Istnieją też państwa, które nie pobierają w niektórych przypadkach podatku od zysków kapitałowych:
- Belgia
- Grecja - nie płaci się podatku, jeśli akcje notowane są na ateńskiej giełdzie papierów wartościowych
- Austria, Niemcy, Portugalia - dla udziałów posiadanych powyżej roku
- Luksemburg - dla udziałów posiadanych dłużej niż pół roku
Zwolnienia od podatku dla Aniołów Biznesu, czerpiących korzyści finansowe z zainwestowanego kapitału, obowiązują m.in. w Wielkiej Brytanii, gdzie tacy inwestorzy nie płacą podatku od zysku z inwestycji w dane przedsiębiorstwo. Ponadto, mają możliwość odpisu części kwoty z dokonanych inwestycji w sektor MŚP od podatku dochodowego.
Ulgi w Wielkiej Brytanii należą się tym inwestorom, którzy inwestują pieniądze w przedsięwzięcia znajdujące się na bardzo wczesnym etapie rozwoju oraz trwające przez okres dłuższy niż trzy lata.