Obowiązkiem przedsiębiorcy rozpoczynającego działalność gospodarczą lub zaczynającego zatrudniać pracowników jest dokonanie odpowiedniego zgłoszenia do ZUS. Rząd wprowadził zmiany w trybie zgłoszeń - na korzyść samych przedsiębiorców.
Od maja tego roku przedsiębiorcy prowadzący działalność jednoosobowo, już na etapie zgłoszenia do CEIDG mogą dokonać jednoczesnego zgłoszenia do ZUS do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, bez konieczności wizyty w Zakładzie.
Dla jednoosobowych przedsiębiorców i firm rodzinnych
Z dniem 19 maja 2017 roku wprowadzono w życie w Polsce nowe zasady zgłaszania działalności gospodarczej do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Można już na etapie dokonywania wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej zgłosić się do ubezpieczeń ZUS oraz zgłosić w tym samym momencie do ubezpieczenia zdrowotnego uprawnionych członków rodziny.
Jako że każda osoba fizyczna rozpoczynająca prowadzenie działalności gospodarczej zobowiązana jest dokonać wpisu do CEIDG, za pośrednictwem formularza CEIDG-1, może niejako za jednym zamachem zgłosić firmę do ZUS lub KRUS oraz do GUS i naczelnika urzędu skarbowego.
Dla kogo takie ułatwienia?
Ułatwienia w zgłaszaniu przedsiębiorcy do ZUS obowiązują wyłącznie osoby, które z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej opłacają składki wyłącznie za siebie oraz za członków swoich rodzin. Innymi słowy, w takim trybie do ZUS zgłaszać się mogą osoby prowadzące jednoosobową działalność, na własny rachunek. Dzięki nowym przepisom płatnik nie będzie musiał dokonywać czynności zgłoszenia samodzielnie i odwiedzać w tym celu bezpośrednio terenowy oddział ZUS.
Obowiązki ZUS po dokonaniu zgłoszenia
Na podstawie danych przedsiębiorcy przekazanych z CEIDG, ZUS ma obowiązek sporządzić:
- zgłoszenie przedsiębiorcy do ubezpieczeń społecznych - na formularzu ZUS ZUA lub zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego - na formularzu ZUS ZZA,
- zgłoszenie członków rodziny przedsiębiorcy do ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZUS ZCNA - jeśli członkowie rodziny spełniają warunki określone w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych.
Takie zmiany w trybie zgłaszania niektórych przedsiębiorców do ZUS zostały wprowadzone na podstawie art. 11 oraz art. 37 ustawy z 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw.