
W wyniku przegłosowania w Parlamencie Europejskim nowej dyrektywy dotyczącej zasad przyznawania urlopów rodzicielskich, zmienią się one również i w Polsce. Sprawdźmy, czego powinni oczekiwać zatem pracownicy.
Polska będzie musiała dostosować swoje przepisy dotyczące urlopów rodzicielski do przegłosowanej z początkiem kwietnia dyrektywy Parlamentu Europejskiego. Oznacza to 2 miesiące urlopu rodzicielskiego wyłącznie dla ojców.
Dyrektywa Unii Europejskiej
Komisja Europejska przygotowała dyrektywę w sprawie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym. Zakładała ona, że ojcowie będą zobowiązani wykorzystać przynajmniej 4 miesiące urlopu rodzicielskiego. Urlop miał przepadać, jeśli tego nie zrobią.
Jednak przegłosowana 4 kwietnia 2019 roku przez eurodeputowanych z Parlamentu Europejskiego wersja dyrektywy różni się od swojego projektu. Przyjęto bowiem, że długość urlopu, którego ojciec dziecka nie będzie mógł przenieść na drugiego rodzica, wyniesie dwa miesiące. W Polsce obowiązują w zakresie urlopów rodzicielskich inne przepisy, które będą musiały się zmienić.
Najważniejsze wytyczne dyrektywy
W najbliższej przyszłości czeka nas wiele zmian w urlopach rodzicielskich. Z urlopu tego typu będzie można skorzystać do 8. roku życia dziecka, a państwa UE, w tym Polska same podejmą decyzję o odpowiednim poziomie płatności za czas przebywania na nim.
Najważniejszą zapowiadaną zmianą jest to, że co najmniej dwa miesiące z przywileju urlopu rodzicielskiego korzystać będzie drugi rodzic. Oznaczać to będzie na ogół dwumiesięczny urlop rodzicielski dla ojców. Ponadto dyrektywa przewiduje prawo co najmniej do 10 dni roboczych płatnego urlopu ojcowskiego. Ma on przysługiwać ojcom od razu po narodzinach dziecka. Wysokość wypłacanego zasiłku za czas takiego urlopu będzie wynosić nie mniej niż poziom zasiłku lub wynagrodzenia chorobowego.
Dodatkowe regulacje, jakie zawiera dyrektywa, wskazują, że pracujący rodzice i opiekunowie powinni móc dostosować czas pracy lub pracować na odległość i korzystać z elastycznych harmonogramów pracy.
Wolne również dla opiekunów
Ważnym punktem dyrektywy UE jest to, że zobowiązuje ona państwa członkowskie do przyznawania 5 dni w roku urlopu opiekuńczego osobom, które zapewniają opiekę krewnemu lub osobie ze względu na poważny stan zdrowia lub upośledzenie związane z wiekiem. Ma to dotyczyć również niespokrewnionych osób - opiekunów, zamieszkujących w tym samym gospodarstwie domowym, co osoba niepełnosprawna.