
Pracodawca zatrudniający pracownika na podstawie umowy o pracę zobowiązany jest do opłacania za niego składek na ubezpieczenie chorobowe. Dzięki temu na wypadek choroby pracownik może skorzystać z zasiłku chorobowego. Czy ubezpieczenie od razu ustaje, jeśli pracownik zmienia pracę?
Ubezpieczenie chorobowe nie ustaje w momencie rozwiązania stosunku pracy, ale trwa przez kolejne 30 dni. W tym czasie, o ile pracownik stał się niezdolny do pracy w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego, może uzyskać zasiłek chorobowy, ale choroba musi trwać co najmniej 30 dni bez przerwy.
Zasady opłacania składek na ubezpieczenie chorobowe
W grupie obowiązkowych składek odprowadzanych przez pracodawców co miesiąc do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych znajdują się między innymi składki na ubezpieczenie zdrowotne. Ich uiszczanie gwarantuje osobie ubezpieczonej prawo do korzystania ze świadczeń bezpłatnej opieki zdrowotnej, nie tylko w Polsce, ale i na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego - w całej Europie. Składki odprowadzane są również na ubezpieczenie chorobowe, a celem takiego ubezpieczenia jest zapewnienie odpowiednich świadczeń pracownikowi na wypadek powstania niezdolności do pracy.
Pracownik objęty jest ubezpieczeniem chorobowym i zdrowotnym od dnia rozpoczęcia stosunku pracy do dnia jego ustania. W tym czasie każdy pracownik, a także członkowie jego najbliższej rodziny, którzy zostali zgłoszeni do ubezpieczenia, mogą w tym czasie skorzystać z darmowej opieki zdrowotnej z Narodowego Funduszu Zdrowia.
Prawo do zasiłku po zakończeniu pracy
Prawo do ubezpieczenia trwa w czasie zgłoszenia do ubezpieczenia chorobowego i opłacania za pracownika właściwych składek do ZUS. Jednak takie prawo nie ustaje i nie przepada w momencie, kiedy pracownik przestaje opłacać składki - trwa jeszcze przez 30 dni po rozwiązaniu stosunku pracy. Pozwala to pracownikom na utrzymanie ciągłości ubezpieczenia i zyskanie czasu na znalezienie nowego zatrudnienia bądź na zdobycie uprawnień ubezpieczeniowych z innego tytułu.
Pracownik z tytułu opłacanych składek na ubezpieczenie chorobowe może otrzymywać w razie choroby zasiłek chorobowy za czas niezdolności do pracy. Po rozwiązaniu stosunku pracy taka osoba także ma prawo do takiego zasiłku, ale po spełnieniu określonych warunków. Pracownik, który stał się niezdolny do pracy w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego, czyli ustania zatrudnienia, może uzyskać zasiłek, ale choroba musi przy tym trwać co najmniej 30 dni bez przerwy. Przy chorobach zakaźnych, kiedy okres ich rozwoju jest dłuższy niż 14 dni, termin przysługiwania zasiłku chorobowego wydłuża się do 3 miesięcy od momentu ustania ubezpieczenia.