Jednym z głównych powodów bankructwa firm w Polsce i na całym świecie, w ostatnich latach, jest utrata płynności finansowej. Czym ona jest, jak się objawia i w jaki sposób można jej zapobiegać?
Utrata płynności finansowej może zagrozić przyszłości istnienia przedsiębiorstwa, dlatego też przy pierwszych jej oznakach należy przeciwdziałać takim sytuacjom. Często jedynym sposobem na zachowanie płynności jest zaciągniecie kredytu w banku lub znalezienie innego, zewnętrznego źródła finansowania bieżącej działalności przedsiębiorstwa.
Czym jest płynność finansowa?
Finanse przedsiębiorstw decydują w dużej mierze o tym, czy firma może rozwijać się na rynku, czy też będzie zmuszona do zakończenia działalności gospodarczej. Płynność finansowa to jedna z najbardziej istotnych wartości w finansach firmowych. Definiowana jest ona jako zdolność przedsiębiorstwa do regulowania jego bieżących zobowiązań finansowych. Niestety, w czasach kryzysu coraz więcej firm w Polsce zgłasza problemy z płynnością finansową, u których podstawy leżą wydłużane terminy płatności za faktury. Firma może stracić płynność finansową lub mieć z nią poważne problemy, jeśli pojawiają się realne kłopoty z uzyskaniem w terminie należności za wystawione przez siebie faktury. W takiej sytuacji stopniowo słabnie kondycja finansowa firmy, co może doprowadzić do upadku działalności gospodarczej. Jak radzić sobie z finansowymi trudnościami i skutecznie im zapobiegać, ratując swoją firmę przed bankructwem?
Jak radzić sobie z utratą płynności finansowej?
Najważniejsze jest wczesne zidentyfikowanie problemu. Jeśli wystawione przez przedsiębiorcę faktury nie są regularnie opłacane przez kontrahentów, może on rozpocząć procedurę windykowania należności, co jednak może skutkować utratą kontrahentów. Przedsiębiorcy mający problemy finansowe mogą poprawiać płynność finansową firmy również przy korzystaniu z zewnętrznych instrumentów finansowania, tj. z:
- Kredytów,
- Leasingu,
- Faktoringu.
Ostatecznością powinna być windykacja, czyli sprzedanie należności firmie windykacyjnej. Firma powinna przy pierwszych sygnałach świadczących o problemach z płynnością finansową podjąć się gruntownej analizy dynamiki i struktury aktywów obrotowych, aby efektywnie gospodarować posiadanymi zapasami, należnościami krótkoterminowymi oraz środkami pieniężnymi.
Bankructwo u drzwi
Jeśli przedsiębiorca zbagatelizuje problemy finansowe firmy i nie zidentyfikuje trafnie pierwszych przesłanek świadczących o tym, że firma traci swoją płynność finansową, może to doprowadzić do całkowitej utraty zdolności do osiągania przepływów pieniężnych z majątku firmy. Taki stan, nawet jeśli będzie krótkotrwały, może zmusić przedsiębiorcę do konieczności ogłoszenia bankructwa.