
Jednoosobowe firmy mogą korzystać z preferencyjnego opodatkowania, według stawki liniowej, a przy tym przedsiębiorcy w takiej sytuacji mogą opłacać składki na ubezpieczenia społeczne według stopy minimalnej. Problem w tym, że jednoosobowe firmy są często takimi jedynie z nazwy. Dlatego ministerstwo finansów chce przeciwdziałać nadużyciom w tym zakresie i tworzy tzw. test przedsiębiorczości.
Test przedsiębiorcy pozwoli na określenie, czy ktoś rzeczywiście prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, czy też jego firma jest tylko „na papierze”, dla korzystania z preferencyjnego opodatkowania.
Czym ma być test przedsiębiorcy?
Wiceminister finansów Filip Świtała informuje, że jego resort pracuje nad stworzeniem testu przedsiębiorcy. To test, który powinien pozwolić określić, kto rzeczywiście jest przedsiębiorcą, a kto nie. Dzięki wynikom testu będzie można powiedzieć, którzy przedsiębiorcy korzystają w sposób uzasadniony z preferencyjnego opodatkowania, a którzy nie powinni tego robić, bo nie prowadzą jednoosobowej działalności gospodarczej.
Test przedsiębiorcy ma wykazać, czy jednoosobowa firma rzeczywiście prowadzi działalność i dywersyfikuje ryzyko związane z nią, czy pracuje dla jednego pracodawcy, dokładnie tak samo jak pracownicy zatrudnieni na podstawie umów o pracę.
Opodatkowanie dochodów - firm i pracowników
Kiedy firma zatrudnia pracowników na podstawie umowy o pracę, odprowadza od ich dochodów zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Musi więc obliczać zaliczki według skali podatkowej, w której są dwie stawki:
- 18 proc.,
- 32 proc.
Przy dochodach ponad 85 528 zł stawka opodatkowania zmienia się na 32 proc., co powoduje diametralny wzrost skali opodatkowania.
Natomiast przedsiębiorcy, nawet ci prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, mogą opodatkowywać swoje dochody według dodatkowo stawki liniowej (19 proc. dochodu), ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i karty podatkowej. Przy dużych dochodach stawka liniowa dla przedsiębiorcy będzie rzecz jasna korzystniejsza finansowo, niż skala podatkowa u pracowników zarabiających tyle samo.
W niektórych firmach podwykonawcy mogą działać jako jednoosobowe działalności, a przy tym płacić niższy podatek, niż gdyby byli zaangażowani do pracy na podstawie umów o pracę. Dlatego ministerstwo finansów chce przeciwdziałać sytuacjom, gdy praca opodatkowana jest w różny sposób, a podatnicy wykonują ją te same zadania.