
Działalność rzemieślnicza może mieć wiele kierunków i obejmować różne prace. Rzemiosłem jest zawodowe wykonywanie działalności gospodarczej przez osobę fizyczną, z wykorzystaniem kwalifikowanej pracy własnej, w imieniu własnym i na swój rachunek. Zakład rzemieślniczy może zatrudniać do 250 pracowników. Jak go otworzyć?
Forma prawna działalności
Dla wykonywania działalności rzemieślniczej konieczny jest wybór, czy będzie ona prowadzona jako działalność gospodarcza osoby fizycznej czy w formie spółki cywilnej wykonującej działalność tego rodzaju.
Realizowanie działalności w zakresie rzemiosła wymaga zarejestrowania jej w ramach Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Ważne jest przy tym spełnienie wymogu formalnego, jaki stanowi posiadanie kwalifikacji zawodowych rzemieślnika. Dowodem ich uzyskania mogą być:
- dyplom mistrza w zawodzie rzemieślniczym;
- dyplom lub świadectwo ukończenia szkoły wyższej lub szkoły ponadgimnazjalnej o profilu technicznym lub artystycznym w kierunku odpowiadającym dziedzinie wykonywanego rzemiosła;
- świadectwo czeladnicze bądź tytuł robotnika wykwalifikowanego w zawodzie, jaki odpowiada danemu rodzajowi rzemiosła;
- zaświadczenie potwierdzające posiadanie wybranych kwalifikacji zawodowych w zakresie zawodu odpowiadającego danemu rodzajowi rzemiosła.
Żeby uzyskać dyplom mistrza lub świadectwo czeladnicze, należy złożyć egzamin przed komisją egzaminacyjną izb rzemieślniczych, które później wydają dokumenty.
Zarejestrowanie działalności gospodarczej jest konieczne, gdy nie tylko chcemy wykonywać wyroby rękodzielnicze, ale też je sprzedawać. Ewentualnie możemy skorzystać z formy nierejestrowanej działalności gospodarczej, ale istnieją przy niej ograniczenia związane z możliwymi do wypracowania zarobkami.
Opodatkowanie i zgłoszenie do ZUS
Rzemieślnik prowadzący swój zakład musi wybrać formę opodatkowania działalności gospodarczej. Do wyboru ma opodatkowanie:
- na zasadach ogólnych, według skali podatkowej,
- podatkiem liniowym,
- ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
- kartą podatkową.
Karta podatkowa jest jedną z możliwości opodatkowania rękodzielników, zajmujących się działalnością wytwórczości ludowej i artystycznej, polegającej na wytwarzaniu wyrobów wyłącznie w sposób rękodzielniczy. Warunkiem będzie zakwalifikowanie ich wyrobów przez komisje etnograficzno-artystyczne Stowarzyszenia Twórców Ludowych, Fundacji „Cepelia” - Polska Sztuka i Rękodzieło oraz Fundacji Ochrony i Rozwoju Twórczości Ludowej.
Zasadniczo prowadzenie działalności gospodarczej związane jest z opodatkowaniem podatkiem VAT, ale zakład rękodzielniczy może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego, jeśli w danym roku podatkowym jego obroty nie przekroczą kwoty 200 000 zł, a rodzaj sprzedawanych towarów nie jest ustawowo wykluczony ze zwolnienia. Jeśli limit ten zostanie przekroczony, konieczne jest zarejestrowanie podatnika do VAT na formularzu VAT-R.
Oprócz tego przedsiębiorca będzie musiał ubezpieczyć się w ZUS, o ile nie jest już objęty takim ubezpieczeniem. Wówczas dokonuje zgłoszenia w ciągu 7 dni, licząc od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej na formularzu ZUS ZUA, jeśli będzie podlegać pełnemu ubezpieczeniu lub na druku ZUS ZZA, w przypadku gdy będzie podlegać obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Może też skorzystać z ulgi na ZUS, jeśli podejmuje działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmuje ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia, a jednocześnie nie będzie wykonywał działalności na rzecz byłego pracodawcy, u którego w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym pracował na etacie i wykonywał czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności. Zgłoszenia do ZUS należy dokonać także i wówczas, gdy rzemieślnik w zakładzie rzemieślniczym będzie zatrudniał pracowników.
Sprzedaż rękodzieła
W zależności od tego, co też będzie efektem pracy rzemieślnika w zakładzie rzemieślniczym, inne mogą być kanały sprzedaży. Bardzo często obecnie dzieła są sprzedawane w trybie online, na popularnych portalach zakupowych. Można też otworzyć stacjonarny butik, w którym sprzedawane będzie rękodzieło albo przystąpić do spółdzielni pracy.
Jeśli sprzedaż będzie prowadzona na rzecz konsumentów lub rolników ryczałtowych, a limit obrotu do 20 000 zł w skali roku zostanie przekroczony, wówczas rękodzielnik ma obowiązek ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej.