Sprzężenie najnowszych rozwiązań technologicznych z bogatą wiedzą z dziedziny rynków finansowych czy analizy technicznej, może przynieść wiele ciekawych efektów w postaci nowatorskich narzędzi, służących nie tylko do przeprowadzania transakcji, ale i do gruntownej analizy sytuacji na rynkach.
Przykładem takiego wykorzystania tych dwóch czynników, może być platforma transakcyjno-analityczna NextGeneration, oferowana przez jednego z największych brokerów na rynku CFD , CMC Markets. W pracach nad platformą główny nacisk i inwestycje skierowane zostały na innowacyjną technologię, w konsekwencji czego, klienci otrzymali do dyspozycji potężne narzędzie, które jest w stanie automatycznie wykonać za nich znaczną część operacji analitycznej i przedstawić wyciągnięte z niej wnioski. Dostępne na platformie narzędzie o nazwie Skaner Formacji, pozwala wykorzystać dorobek wiedzy związanej z analizą techniczną nawet przez tych klientów, którzy wcześniej się nią nie zajmowali.
Narzędzie działa w dwojaki sposób. Jego podstawowa forma umożliwia zdefiniowanie filtrów, które po aktywacji działają na wybranych przez użytkownika rynkach, skanując ich wykresy pod kątem powstawania lub wypełnienia się wybranych formacji analizy technicznej. Użytkownik definiuje rodzaj wyszukiwanej formacji , zakres czasowy. Ponadto określa, czy wynik dotyczyć ma formacji powstających czy wypełnionych.
Filtr rozpoczyna pracę od momentu zapisania, na bieżąco wyświetlając szczegółowe wyniki w postaci list instrumentów, na których wykresach powstaje lub wybiła się zdefinowana formacja (lub formacje). Listy są szczegółowe i przedstawiają nie tylko nazwę rynku i rodzaj formacji, ale i trend czy też rating w formie gwiazdek, które wskazują na dodatkowe wskaźniki potwierdzające trafność wyników działania skanera.
Po otworzeniu wykresu danego instrumentu, otrzymujemy zaznaczoną na nim formację, a w przypadku formacji wypełnionej, dodatkowo okienko projekcji cenowej. Na poniższym obrazku znajduje się przykładowy wynik działania skanera , który wykrył formację podwójnego dna na instrumencie kasowym Pszenicy CFD i wyświetlił okienko projekcji ceny, które oznacza miejsce, do którego dotrzeć może cena tego instrumentu CFD.
Cały proces analityczny oraz wyciągnięcie wniosków zostało dokonane przez działające na platformie algorytmy. Użytkownik otrzymuje wynik i do niego należy decyzja o ewentualnych ruchach transakcyjnych. W jej podjęciu może również pomóc analiza historycznych wskazań Skanera, która pozwala sprawdzić czy przeszłe prognozy okazały się trafne. Obrazek poniżej przedstawia historyczny wykres dla tego instrumentu CFD i formacji podwójnego dna, na którym cena pokryła się ze wskazaniem okienka projekcji ceny.
Oprócz wyszukiwania instrumentów CFD na podstawie powstawania lub wypełniania się określonych formacji, skaner może również przeszukiwać konkretne rynki dla ustawionych wcześniej na wykresie interwałów. Jego drugą odsłonę użytkownik może znaleźć na tradycyjnym wykresie dowolnego instrumentu, w dolnym pasku narzędzi. Po otwarciu zakładki „Formacje”, wybiera te, które go interesująi w ten sposób aktywuje działanie skanera. W przypadku wypełnionych formacji liniowych, pojawia się dodatkowo okienko projekcji ceny.
Technologia, w której zbudowany został Skaner Formacji, oparta jest wyłącznie na algorytmach, których skutecznośc potwierdzają wewnętrzne testy CMC Markets i określają ją w granicach 70 %. Mając do dyspozycji szereg istotnych danych o konkretnych pojawiających się lub wypełnionych formacjach, użytkownik może dokonać własnej oceny sytuacji. Może też skorelować wnioski płynące z działania Skanera z innymi narzędziami i danymi dostępnymi poprzez platformę NextGeneration. Mogą to być informacje o publikacjach danych makroekonomicznych, serwowanych przez Kalendarium Ekonomiczne lub swoisty barometr nastrojów, jakim jest narzędzie „Pozycje Klientów CMC”, prezentujący aktualny udział pozycji długich i krótkich na danym rynku. Zrównoważone wykorzystanie tych i pozostałych narzędzi dostępnych na platformie, może przynieść imponujące skutki, nie tylko w formie właściwie wyciągniętych wniosków, ale ostatecznie, w postaci trafnie podjętych decyzji transakcyjnych.