
Składki na ubezpieczenia społeczne są często największych obciążeniem finansowym dla niewielkich firm. Należy je opłacać w zryczałtowanej wysokości, bez względu na to, jakie dochody miesięczne uzyskuje przedsiębiorca. Niewykluczone, że najmniejsze firmy skorzystają na zapowiadanych przez rząd zmianach w tym zakresie. Czego mają one właściwie dotyczyć?
Najmniejsze firmy korzystające z mechanizmu „mały ZUS” mogłyby płacić w przyszłości składki na ubezpieczenia społeczne naliczane od ich realnego dochodu miesięcznego.
Zmiana zasad ustalania wysokości składek na ZUS
Rząd Prawa i Sprawiedliwości proponuje zmianę zasad, wedle których jest dziś ustalana wysokość składek na ubezpieczenie społeczne w odniesieniu do najmniejszych firm. Mogłyby one płacić niższe, proporcjonalne do przychodów składki na ubezpieczenie społeczne. Takie rozwiązanie kierowane byłoby jednak wyłącznie do przedsiębiorców osiągających niewielkie dochody.
Modyfikacje w małym ZUS-ie
Już teraz obowiązuje w Polsce tzw. mały ZUS. Korzysta z niego około 178 tys. najmniejszych przedsiębiorców, czyli około 70 proc. wszystkich uprawnionych do takich preferencji. Przedsiębiorcy chcący korzystać z „małego ZUS-u” nie mogą w skali roku zarobić więcej niż 30-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę. Obecnie więc próg ten wynosi 67 500 zł brutto (30x2250 zł).
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii chciałoby ustalać wysokość składki na ubezpieczenie społeczne najmniejszych przedsiębiorców w oparciu o dochód, nie zaś o przychód. To rozwiązanie mogłoby stworzyć korzystniejsze ramy działania dla najmniejszych firm, które ponosiłyby obciążenia z tytułu składek na ZUS ściśle uzależnione od rzeczywistych danych dotyczących obrotu. Składki byłyby adekwatne do możliwości finansowych pojedynczych przedsiębiorców.
Taka zmiana, jak ta proponowana przez MPiT jest jak najbardziej oczekiwana przez wielu przedsiębiorców, zwłaszcza tych osiągających mniejsze dochody, czy też takich, którzy muszą mierzyć się ze zmiennymi warunkami rynkowymi czy koniunkturalnymi.
Znane rozwiązanie
Już od lat organizacje przedsiębiorców postulują powiązanie wysokości składek na ubezpieczenie społeczne z dochodami firmowymi. Federacja Przedsiębiorców Polskich wraz z Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej proponowała taki mechanizm już wcześniej. Jednocześnie wiadomo jest, że rząd nie ma zamiaru znosić dla innych przedsiębiorców ryczałtowego sposobu ustalania składek.