
Fundusze unijne od chwili przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, czyli od 2004 roku, są ważnym źródłem dotacji między innymi dla polskich przedsiębiorców. Również w perspektywie budżetowej 2014-2020 będą oni największymi beneficjentami, razem z samorządami terytorialnymi. Sprawdźmy, z jakich programów firmy mogą postarać się o środki finansowe przeznaczone na rozwój działalności?
Pieniądze na rozwój działalności gospodarczej przedsiębiorcy mogą pozyskać m.in. z UE, w ramach takich programów jak Regionalny Program Operacyjny czy też Program Operacyjny Inteligentny Rozwój.
Trzy programy, dotacje i kredyty
Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa są pewnymi beneficjentami programów unijnych takich jak:
- Programy Regionalne poszczególnych województw,
- Program Inteligentny Rozwój,
- Program Polska Wschodnia.
Uzyskać mogą one wsparcie w postaci dotacji bezzwrotnych, po spełnieniu określonych w poszczególnych programach warunków. Przygotowano dla nich również wsparcie pozadotacyjne, obejmujące:
- kredyty,
- poręczenia,
- pożyczki.
Warunki zwrotnych instrumentów wsparcia finansowego dla firm w ramach programów Unii Europejskiej będą znacznie lepsze od tych, które można uzyskać w bankach, funduszach pożyczkowych i poręczeniowych oraz u pośredników finansowych. Kredyty dla firm z UE będą niżej oprocentowane, a firmom łatwiej będzie uzyskać zdolność kredytową umożliwiającą ich zaciągnięcie.
Pieniądze na rozwój działalności z UE
Każda firma dla skutecznego konkurowania na swoim rynku musi się rozwijać w czasie. Rozwój działalności często obejmuje zakup nowych maszyn i urządzeń, rozbudowę infrastruktury, czy wydatki związane z badaniami nad nowymi rozwiązaniami komercyjnymi. Wpływa to wszystko pozytywnie na konkurencyjność firmy na rynku rodzimym, jak i często na rynkach międzynarodowych.
Przede wszystkim polscy przedsiębiorcy planujący w swojej działalności działania rozwojowe, mogą otrzymać środki z UE w formie pożyczek. To zwrotna pomoc ze strony wspólnoty. Jeśli przedsiębiorca prowadzi działalność na terenach wiejskich, może zainteresować się Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich i poszukać wsparcia w Lokalnych Grupach Działania. Pomysł ujęty w biznesplanie składanym do wniosku o wsparcie z UE musi przy tym wpisać się w lokalne strategie.
Unia Europejska chętnie dofinansowuje badania, rozwój i innowacje w przedsiębiorstwach. Polskie firmy również mogą uzyskać dotacje na ten cel, w ramach programów:
- RPO 1.2 Badania, rozwój i innowacje w przedsiębiorstwach, RPO Śląskiego,
- RPO 1.3 Promowanie przedsiębiorczości, RPO Podkarpackiego,
- RPO 2.1.4 Inwestycje dla Podmiotów Ekonomii Społecznej, RPO Opolskiego,
- RPO 2.3.1 Innowacje w MŚP, RPO Łódzkiego,
- RPO 1.3 Wspieranie inwestycji w przedsiębiorstwach, RPO Podlaskiego,
- POIR 4.1 4.1.1 Strategiczne programy badawcze dla gospodarki, Inteligentny Rozwój,
- POIR 1.1 1.1.1 Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa, Inteligentny Rozwój.
RPO to Regionalny Program Operacyjny, a POIR - Program Operacyjny Inteligentny Rozwój. Środki unijne można pozyskać w wielu przypadkach przy niskim zaangażowaniu wkładu własnego.