Pomysł na biznes w sferze e-commerce może przynieść w krótkim czasie realne zyski dla właściciela, ale w pierwszej kolejności należy zainwestować w jego rozwój. To wymaga pewnych nakładów finansowych, które można pozyskać z wielu źródeł zewnętrznych.
Własne oszczędności, pożyczka od znajomych czy członków rodziny albo szereg instrumentów kapitału obcego - w ten sposób można pozyskiwać niezbędne środki finansowe na uruchomienie i rozwój e-biznesu.
Jak pozyskać finansowanie?
Finansowanie e-biznesu można przeprowadzić na dwa sposoby, mianowicie wykorzystując do tego celu kapitał własny lub obcy, z zewnętrznych źródeł. Młodzi przedsiębiorcy często obawiają się zapożyczania na poczet biznesu, który nie wiadomo, czy będzie w przyszłości przynosił jakiekolwiek dochody pozwalające na spłatę zadłużenia. Dlatego korzystają z własnych oszczędności, aby uruchomić firmę.
Kapitał własny może pochodzić także z oddania części władzy w spółce, w formie udziałów. Inwestor oddając do dyspozycji pomysłodawcy e-biznesu kapitał nabywa jednocześnie prawa do firmy na mocy współwłaścicielstwa. Pozyskanie kapitału własnego w takim trybie wymaga prowadzenia działalności w określonej formie prawnej, jako spółka.
Można też skorzystać z kapitału obcego, w którym inwestor udostępnia fundusze na zasadach długu. Przedsiębiorca zobowiązany jest do zwrotu kapitału wraz z naliczonymi odsetkami, na określonych warunkach - w oznaczonym miejscu i czasie.
Pożyczka czy kredyt, niezależnie, czy pochodzi od banku czy od prywatnego inwestora, może wymagać ustanowienia zabezpieczenia spłaty.
Potencjalne źródła kapitału dla e-biznesu
Kapitał dla rozwoju pomysłu e-biznesowego można pozyskać z własnych oszczędności, od rodziny czy znajomych. W ten sposób najszybciej zyskuje się pieniądze na własny biznes, ale kapitał ten jest dostępny tylko w niewielkim zakresie. Udzielenie finansowania jest oparte na zaufaniu i relacjach osobistych.
Alternatywą jest skorzystanie z kapitału pochodzącego z zewnątrz, m.in. od:
- Aniołów biznesu - tzw. business angels, wraz z kapitałem przedsiębiorca pozyskuje wsparcie biznesowe i kontakty biznesowe, ale musi oddać część udziałów w przedsięwzięciu. Inwestor kładzie też nacisk na realizację szybkich wyników finansowych i uzyskania progu rentowności inwestycji.
- Funduszy wysokiego ryzyka - pozwalają na uzyskanie kapitału od funduszy Venture Capital lub Private Equity, zwiększają prestiż przedsięwzięcia, ale także pociągają za sobą konieczność oddania części udziałów w firmie i dążenie do szybkiej realizacji zysku.
- Giełda - zwłaszcza rynek NewConnect pozwoli na uzyskanie kapitału od zewnętrznych inwestorów, ale wymaga oddania części udziałów w przedsięwzięciu oraz wymusza obowiązek prezentowania szczegółowych informacji o działalności spółki.
- Kredyty i pożyczki - są mało dostępne dla młodych przedsiębiorców, wymagają poniesienia wysokich kosztów odsetek i prowizji oraz są formą finansowania zwrotnego.
- Finansowanie społecznościowe - daje możliwość pozyskania kapitału na korzystnych warunkach, ale nie jest stabilne.
Po spełnieniu założonych warunków właściciel e-biznesu może postarać się również o uzyskanie dotacji unijnych lub pożyczek na preferencyjnych zasadach.