
Sejm w lipcu bieżącego roku uchwalił ustawę, dzięki której będzie możliwe stworzenie w Polsce lepszych warunków do podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej dla najmniejszych podmiotów. W życie z dniem 1 stycznia 2019 roku wejdą przepisy, pozwalające małym przedsiębiorcom płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne.
Od 1 stycznia 2019 roku wejdzie w życie tzw. mały ZUS, który będzie pozwalał na płacenie proporcjonalnie niższych składek na ubezpieczenia społeczne dla małych przedsiębiorców, uzyskujących przychody maksymalnie do granicy 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia.
Mały ZUS zaakceptowany - dobra wiadomość dla najmniejszych firm
Najmniejsze podmioty prowadzące na polskim rynku działalność gospodarczą, niezależnie od dziedziny działalności, będą mogły płacić od nowego, 2019 roku niższe składki na ZUS. Wszystko za sprawą przyjętej właśnie przez Sejm RP ustawy. Teraz trafi ona do Senatu, a później na biurko Prezydenta Andrzeja Dudy.
Jeśli wszystko pójdzie po myśli ustawodawców, to od 1 stycznia 2019 roku wiele małych firm skorzysta z nowych regulacji i będzie płacić proporcjonalne składki do wysokości uzyskiwanych przychodów.
Co się zmieni?
Dotychczas przedsiębiorcy bez względu na wielkość firmy czy wysokość uzyskiwanych przychodów musieli płacić taką samą składkę ZUS, z wyłączeniem podmiotów rozpoczynających działalność gospodarczą, które mogły skorzystać z 24-miesięcznej preferencji w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne. Wszyscy pozostali płacą obecnie na ZUS kwotę 1232,16 zł.
Od nowego roku osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą po spełnieniu odpowiednich warunków będą mogły płacić obniżone składki na ubezpieczenia społeczne, bez względu na to, jak długo istnieją na rynku. Składki będą proporcjonalne do przychodu.
Z opcji „mały ZUS” skorzystają ci przedsiębiorcy, u których przeciętne miesięczne przychody nie przekroczą 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia. W 2018 roku byłaby to kwota 5250 zł.
Skorzystanie z tego uprawnienia nie jest równoznaczne z rezygnacją z preferencyjnych składek na ZUS właściwych dla nowych firm. Nadal będzie można z nich skorzystać, a po 24 miesiącach płacenia około 520-złotowej składki, przedsiębiorca będzie mógł korzystać z udogodnień małego ZUS.