Trzy kosze podstawowe, kosz na odpady bio i odpady zmieszane - to podstawa dla firm chcących odprowadzać tańsze odpady posegregowane, w ramach gospodarowania śmieciami w swojej działalności gospodarczej.
Po rewolucji śmieciowej w Polsce, zarówno gospodarstwa domowe, jak i firmy, mają szersze obowiązki z zakresu gospodarowania odpadami. Jeśli chcą ponosić niższe opłaty z tytułu wywozu śmieci, muszą je segregować. Jak tego dokonać w przedsiębiorstwie?
Ekologiczne podejście firm
Bądź eko i oszczędzaj również energię. Biznes-Firma poleca RWE »
Na osiedlach mieszkalnych już w 2013 roku pojawiły się kosze do segregacji odpadów. Firmy, które chcą mniej płacić za wywóz śmieci, również muszą dostosować się do zasad sortowania odpadów. Konieczne jest zatem uświadomienie pracownikom, do jakich koszy powinni oni wrzucać produkowane w pracy odpady. Należy wyrobić w podwładnych dobre nawyki dotyczące segregowania odpadów.
Dzięki wyodrębnieniu różnego rodzaju opakowań od siebie, będą one mogły zostać ponownie przetworzone i wykorzystane, w ramach recyklingu. Przedsiębiorcy mogą tym samym przyczynić się do poprawy stanu środowiska naturalnego i jego ochrony.
Jak segregować odpady?
Problemem we wprowadzeniu do swojej firmy idei ekologicznego gospodarowania odpadami będzie nauczenie pracowników, jak segregować śmieci. Co zaliczane jest do odpadów „plastikowych”, a co do „papierowych” czy „szklanych”? Na początek w firmie powinny znaleźć się kolorowe pojemniki, które ułatwią segregację. Podstawowe pojemniki są w kolorach:
- Żółtym na plastik i metal,
- Niebieskim na makulaturę,
- Zielonym na szkło.
Oprócz tego w firmie powinien znaleźć się kosz na bio odpady, odpady radioaktywne czy kosz na odpady mieszane. Do kosza w kolorze żółtym wrzuca się plastikowe butelki po napojach, opakowania po chemii gospodarczej, aluminiowe puszki po napojach, ale nie np. folię.
Niebieski kolor pojemnika oznacza, że należy w nim umieścić odpady papierowe, tekturowe, kartony, gazety, czasopisma, foldery reklamowe, ulotki, czy książki.
Słowo „karton” nie oznacza jednocześnie, aby umieszczać w pojemniku w kolorze niebieskim kartonów po sokach czy mleku. Nie nadają się tu również odpady higieniczne.
Zielony pojemnik przeznaczony jest na czyste opakowania szklane, takie jak butelki czy słoiki, bez zakrętek.
W firmie warto umieścić osobny pojemnik na zużyte baterie, elektrośmieci, czy płyny techniczne i akumulatory.