Pozyskanie dotacji z Unii Europejskiej w wielu przypadkach wymaga od beneficjentów zgromadzenia wkładu własnego na inwestycję. Brak środków własnych na ten cel nie musi przekreślać szans danej osoby lub podmiotu na skorzystanie z pożądanego programu unijnego. Być może rynek kapitałowy będzie w stanie sfinansować wymagany wkład własny wszystkim podmiotom realizującym projekty unijne.
Emisja akcji czy obligacji korporacyjnych jest sposobem na pozyskanie wkładu własnego w celu realizacji projektu ze wsparciem ze strony Unii Europejskiej, także dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Problemy kapitałowe polskich firm i samorządów
Nowa perspektywa unijna 2014-2020 ma zupełnie inny charakter niż poprzednia. Jedną z uciążliwych dla beneficjentów zmian jest konieczność zgromadzenia przez nich wyższych środków własnych w charakterze wkładu na inwestycję realizowaną z udziałem dotacji unijnych.
Do wzięcia w sumie jest 83 mld euro z Unii Europejskiej do 2020 roku włącznie. Wymóg wkładu własnego może jednak znacznie ograniczyć aktywność firm i jednostek samorządu terytorialnego w pozyskiwaniu dotacji.
Rynek kapitałowy może zapewnić firmom środki na rozwój, także i wtedy, gdy banki uznają podejmowane przez nich inwestycje z zakresu badań i rozwoju za stanowczo zbyt ryzykowne, dla udzielania kredytu czy pożyczek. Unia Europejska preferuje obecnie projekty badawcze i polegające na wdrażaniu wyników badań naukowych do praktyki gospodarczej. Jest w stanie udzielić wysokich pożyczek i gwarancji na ten cel, jako że na plan pierwszy w nowej perspektywie budżetowej wysuwają się przede wszystkim zwrotne formy finansowania, a nie bezzwrotne dotacje, których będzie mniej niż w poprzednim budżecie unijnym przeznaczonym dla Polski.
Skąd czerpać wkład własny?
Brak własnych środków finansowych na realizację inwestycji ze wsparciem środków unijnych nie musi przekreślać szans przedsiębiorców, w tym małych i średnich, na udział w poszczególnych Programach Operacyjnych Unii. Można pozyskiwać środki z rynku kapitałowego, między innymi z:
- emisji akcji
- emisji obligacji korporacyjnych
Takie instrumenty kapitałowe są dostępne także dla podmiotów z sektora MŚP, co potwierdza fakt, że 56 proc. obecnie notowanych na giełdzie w dniu debiutu miało roczne obroty niższe niż 15 mln zł. Znaczny odsetek emisji obligacji korporacyjnych na rynku Catalyst nie przekracza kilku mln zł. Błędem jest więc twierdzenie, że rynki te są dostępne wyłącznie dla dużych graczy i korporacji. Spółki notowane na giełdzie mają ponadto ułatwione zadanie przy pozyskiwaniu środków finansowych z instrumentów dłużnych, np. kredytu bankowego. Dzięki obecności na giełdzie ich działanie staje się bardziej transparentne i są bardziej wiarygodnymi kredytobiorcami dla banków.
Z kolei finansowanie działalności z obligacji pozwala na poprawę płynności firmy i również zwiększa jej wiarygodność kredytową.