
Dla niektórych przedsiębiorców w Polsce codziennością jest otrzymywanie podzielonej płatności - część netto trafia na rachunek przedsiębiorcy, a część odpowiadająca podatkowi VAT - na specjalne konto VAT w banku. Podzielone płatności to split payment, a rząd zamierza je rozszerzać w najbliższej przyszłości.
Możliwe, że w 2020 roku Ministerstwo finansów rozszerzy zakres obowiązywania w Polsce mechanizmu podzielonych płatności, czyli tzw. split payment.
Split payment od 2018 roku w Polsce
Dokładnie w dniu 1 lipca 2018 roku w Polsce wprowadzono nowy mechanizm w podatku VAT. Był to mechanizm podzielonych płatności, nazywany z języka angielskiego split payment. Jednocześnie nie był on obowiązkowy, choć resort zachęcał przedsiębiorców działających m.in. w takich sektorach jak stal, złom, złoto, metale nieżelazne, paliwa czy tworzywa sztuczne, do jego wykorzystywania.
Split payment dotyczy transakcji dokonywanych pomiędzy przedsiębiorcami, a każda ze stron musi być podatnikiem VAT. Polega on na tym, że nabywca towarów lub usług ma przywilej podjęcia decyzji, w jaki sposób rozliczy transakcję - czy przekaże sprzedawcy całą kwotę brutto z faktury VAT na jeden rachunek w banku, czy przy wykorzystaniu mechanizmu podzielonej płatności i tzw. komunikatu przelewu, podatek VAT automatycznie zostanie przeksięgowany po stronie sprzedającego na specjalny rachunek VAT.
Obowiązkowy split payment
Od końca marca 2018 roku w niektórych branżach istnieje obowiązek dokonywania podzielonej płatności. Mechanizm dotyczy wyłącznie elektronicznych przelewów płatności oraz branż, w których najczęściej według MF dochodzi do nadużyć i przestępstw polegających na karuzeli w podatku VAT.
Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej split payment będzie obowiązywał niektórych polskich podatników VAT w kontaktach biznesowych B2B do 28 lutego 2022 roku.
Rozszerzenie ustawy o split payment
Mechanizm split payment nie jest obowiązkowy, ale ma się to zmienić w przyszłości. Ministerstwo finansów informuje, że do konsultacji publicznych trafił już projekt ustawy, która go rozszerza. Planuje się, że nowe przepisy o split payment mogą zacząć obowiązywać już od stycznia 2020 roku. Będzie to oznaczało wprowadzenie w Polsce obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności w VAT w niektórych branżach.
Warto przypomnieć przy tym, że w styczniu 2019 roku Komisja Europejska zgodziła się, aby strona polska od 1 marca 2019 roku mogła wprowadzić obowiązkową podzieloną płatność w VAT w określonych branżach. Mianowicie split payment obowiązuje tam, gdzie wykorzystywany jest odwrócony VAT, solidarna odpowiedzialność oraz w branży handlu węglem i częściami samochodowymi.