Jednym ze źródeł finansowania zewnętrznego prowadzonej działalności gospodarczej może być pożyczka zaciągnięta od osoby fizycznej. Jakie skutki podatkowe powoduje taka pożyczka i jak ją rozliczyć w księdze przychodów i rozchodów?
Podatek od czynności cywilnoprawnych PCC dotyczący pożyczki zaciągniętej na potrzeby bieżącej działalności gospodarczej, może być ujęty w kosztach uzyskania przychodów - jednorazowo, w dacie jego poniesienia, na podstawie otrzymanej faktury lub rachunku.
Podatek od umowy pożyczki
Osoba fizyczna może udzielić pożyczki na bieżącą działalność gospodarczą przedsiębiorcy, na podstawie stosownej umowy, najlepiej zawartej na piśmie. Umowa taka będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, w skrócie PCC, zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Podatek spoczywa na biorącym pożyczkę i odprowadza się go do urzędu skarbowego w wysokości 2 proc. kwoty lub wartości pożyczki. Obowiązek podatkowy powstaje po stronie pożyczkobiorcy z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, czyli z chwilą zawarcia umowy pożyczki. Podatnik ma obowiązek zapłaty podatku PCC w ciągu 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. Ponadto powinien on złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, według ustalonego wzoru na formularzu PCC-3.
Uwaga!
Od zawartej umowy pożyczki nie trzeba płacić PCC wtedy, gdy pożyczka zostanie udzielona spółce kapitałowej przez jej wspólnika lub akcjonariusza.
Koszty uzyskania przychodów
Jeśli przedsiębiorca prowadząc działalność gospodarczą, zaciąga na swoje bieżące potrzeby pożyczkę i opłaca od niej podatek od czynności cywilnoprawnych, to danina publiczna może zostać zaliczona dla niego do kosztów uzyskania przychodów.
Podatek PCC będzie kosztem uzyskania przychodów, jeśli wydatek ten został poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Dlatego ważne jest, w jakim celu pożyczka została zaciągnięta. Jeśli więc celem pożyczki jest pokrycie kosztów bieżącej działalności przedsiębiorstwa, to PCC w związku z taką pożyczką wykazuje związek z przychodami firmy. Wydatek można zakwalifikować do kosztów podatkowych, zmniejszających podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Niemniej, jako że PCC zapłacony w związku z pożyczką na potrzeby bieżącej działalności gospodarczej nie sposób powiązać z konkretnym przychodem, koszt zostanie zakwalifikowany do kosztów innych niż bezpośrednio związane z przychodami, czyli do kosztów pośrednich.