
Karta podatkowa jest jedną z uproszczonych form rozliczania się z działalności gospodarczej z fiskusem z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Czy umożliwia ona skorzystanie przez przedsiębiorcę z przerwy w wykonywaniu działalności?
W czasie przerwy w wykonywaniu działalności, trwającej co najmniej 10 dni i zgłoszonej fiskusowi, przedsiębiorca nie opłaca stawki karty podatkowej za każdy dzień przerwy.
Forma opodatkowania podatkiem dochodowym
Obowiązkiem przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną jest odprowadzanie do urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z każdego miesiąca działalności. Może wybrać jedną z czterech form opodatkowania podatkiem PIT:
- skalę podatkową,
- podatek liniowy,
- ryczałt ewidencjonowany,
- kartę podatkową.
Karta podatkowa jako jedyna forma rozliczenia PIT z urzędem skarbowym nie bazuje na kwocie dochodów lub przychodów z działalności gospodarczej. Wszystkie zasady stosowania karty podatkowej zostały uregulowane przepisami ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Mogą z niej skorzystać jedynie ci przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność określonego rodzaju. Są to przede wszystkim zawody rzemieślnicze, ale także usługi weterynaryjne i medyczne, fryzjerskie i kosmetyczne, transportowe, fotograficzne, rozrywkowe itp.
Rozliczenie na podstawie karty podatkowej wymaga złożenia w urzędzie skarbowym deklaracji PIT-16A. Wysokość podatku płaconego co miesiąc fiskusowi ustalana jest na wniosek przedsiębiorcy złożony na druku PIT-16. Wniosek powinien trafić do naczelnika urzędu skarbowego nie później niż do 20 stycznia danego roku podatkowego. Naczelnik wydaje decyzję ustalającą wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej odrębnie na każdy rok podatkowy.
Przerwa w działalności
Z art. 34 ust. 1 przywołanej ustawy wynika, że podatnik będący tzw. kartowiczem, może przerwać czasowo wykonywanie swojej działalności i wówczas jeśli ową przerwę zgłosi, to w danym roku podatkowym fiskus nie będzie pobierał od niego podatku opłacanego w formie karty podatkowej za cały okres przerwy.
Konieczne jest przy tym, aby owa przerwa w wykonywaniu działalności gospodarczej trwała nieprzerwanie co najmniej 10 dni. Nie będzie wówczas pobierany podatek w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień przerwy, jeśli podatnik zawiadomi o przerwie najpóźniej w dniu jej rozpoczęcia oraz w dniu poprzedzającym dzień zakończenia przerwy.
Wyjątkiem od reguły zgłoszenia przerwy fiskusowi jest sytuacja, w której przerwa wynika z choroby. Alternatywą jest też wnioskowanie o zawieszenie wykonywania działalności, a podczas jego trwania nie jest pobierany podatek.
Warto podkreślić, że przerwa w prowadzeniu działalności gospodarczej, podobnie jak jej zawieszenie, oznacza stan, w którym czasowo przedsiębiorca zaprzestaje wykonywania działalności, ale jej nie likwiduje.