Pożyczka na własny biznes dla młodego przedsiębiorcy, który nie posiada żadnej historii działalności, udzielana może być z wygórowanym oprocentowaniem. Można jednak znaleźć znacznie korzystniejszą ofertę, m.in. z funduszu „Pożyczki dla Kobiet”.
Pożyczki w kwocie od 20 do 40 tys. zł z Funduszu Pożyczkowego dla Kobiet, są wypłacane przez PARP głównie na działania związane z uruchomieniem lub rozwojem własnej działalności gospodarczej przez kobiety.
O programie
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości prowadzi działalność Funduszu Pożyczkowego dla Kobiet. Jest to pomoc finansowa dla przedstawicielek płci pięknej, które chciałyby aktywizować się zawodowo poprzez założenie własnej działalności gospodarczej. Na ten cel mogą otrzymać niskooprocentowaną pożyczkę, zgodnie z regulaminem udzielania pożyczek w ramach Funduszu Pożyczkowego dla Kobiet.
Fundusz przeznaczony jest dla pań, które nie tylko mają w planach uruchomienie działalności gospodarczej, ale również jej rozwój. Powstał on po to, by wspierać aktywizację zawodową kobiet i wydatnie poprawić ich sytuację na rynku pracy, która nie jest najlepsza. Miał się on przyczynić do redukcji problemu bezrobocia wśród płci pięknej. Pożyczka udzielana jest na preferencyjnych warunkach, w kwocie od 20 do 40 tys. zł.
Pożyczki z Funduszu zarządzanego przez PARP posiadają stałe oprocentowanie wynoszące 2 proc. w stosunku rocznym. Istnieje przy tym możliwość zawieszenia spłaty kapitału i odsetek, czyli skorzystanie z karencji w spłacie nieprzekraczającej jednego roku od dnia zakończenia przedsięwzięcia sfinansowanego pożyczką.
Rekomendowane działania
Obecnie PARP podała do informacji publicznej trzecią z kolei listę przedsięwzięć rekomendowanych do uzyskania pomocy finansowej w formie pożyczki na działalność.
Na wspominanej liście PARP znalazły się tylko jedno przedsięwzięcie realizowane w Bieszczadach.
Środki pochodzące z pożyczki uzyskanej z „Funduszu Pożyczkowego dla Kobiet” mogą zostać przeznaczone na takie działania jak:
- zakup środków trwałych, z wyłączeniem nieruchomości;
- zakup usług innych niż doradczych;
- zakup wartości niematerialnych i prawnych, materiałów i wyposażenia;
- adaptację obiektów biurowych, produkcyjnych, usługowych lub handlowych;
- ustanowienie lub utrzymanie zabezpieczenia należytego wykonania zobowiązań wynikających z zawartych umów pożyczek.