Po kilku latach panowania zaostrzonych kryteriów kredytowania w polskich bankach, rok 2014 może wiązać się sukcesem dla wielu instytucji kredytujących.
Kredytobiorcy będą mieli również większe możliwości zaciągania zobowiązań kredytowych, zwłaszcza, jeśli chodzi o kredyty dla przedsiębiorców.
Jeszcze na 15 mld zł banki udzielą gwarancji de minimis. Nie czekaj aż inni wezmą Ci pieniądze sprzed nosa. Biznes-Firma poleca BZ WBK »
Dla sektora MSP zdobycie finansowania zewnętrznego za pośrednictwem kredytu bankowego ma być ułatwione, o ile firma będzie mogła wykazać dobrą kondycję finansową. Można spodziewać się w całym 2014 roku ożywienia w zakresie udzielania kredytów dla firm. Banki udzielają w tym roku kredytów obrotowych i inwestycyjnych z gwarancją de minimis. Pozwalają one na udzielenie kredytu firmie na uproszczonych, preferencyjnych zasadach. O taką gwarancję przedsiębiorca może wnioskować do Banku Gospodarstwa Krajowego.
Niestety, problemy z zaciąganiem kredytów w 2014 roku mają firmy rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej. Z drugiej strony, większe możliwości kredytowania mają firmy prowadzące swoje działania także poza granicami Polski. W niektórych bankach, takich jak Citi Handlowy czy BZ WBK można otrzymać ciekawą ofertę dla importerów i eksporterów.
Banki wychodząc naprzeciw oczekiwaniom nowoczesnych firm, stawiają na rozwój płatności mobilnych, bankowości mobilnej i internetowej.
- Finansowanie dłużne
- Finansowanie bezzwrotne
- Finansowanie kapitałowe
Finansowanie dłużne podlega zwrotowi w całości, czasem również z odsetkami, w określonym momencie w przyszłości.
Co do zasady wyróżnia się cztery rodzaje takiego finansowania:
- kredyty i pożyczki
- emisja obligacji i innych papierów dłużnych
- leasing
- faktoring
Zalety finansowania dłużnego:
- może zostać przeznaczone generalnie na dowolny cel (w tym również na finansowanie bieżącej działalności firmy)
- korzyści podatkowe, wynikające z możliwości traktowania odsetek jako kosztów
- brak ingerencji w udziały firmy
- uproszczone procedury uzyskania finansowania
- elastyczne formy zabezpieczenia
- łatwo i szybko dostępne
Finansowanie bezzwrotne, czyli potocznie mówiąc dotacja z funduszy unijnych, to środki udzielane bezpłatnie i bezzwrotnie na realizację określonego celu.
Zalety finansowania bezzwrotnego:
- poprawia sytuację kapitałową przedsiębiorcy
- poprawia wiarygodność kredytową przedsiębiorcy
- zwykle wymaga niskiego wkładu własnego
- pozwala na rozwój firm (nawet tych nowych)
Wsparcie kapitałowe udzielane jest firmom, których pomysł na biznes zyska uznanie zespołu inwestycyjnego funduszu kapitałowego.
Zalety finansowania kapitałowego:
- możliwość pozyskania bardzo dużych środków (dofinansowanie od kilku do nawet kilkudziesięciu milionów euro)
- elastyczność i mniejsze nakłady administracyjne (inwestor udostępnia swoją infrastrukturę)
- finansowanie często ryzykownych pomysłów biznesowych
- poufność przekazywanych informacji (nie ma konieczności publikacji raportów itp.)
- wejście inwestora poprawia wizerunek firmy
- poprawia dostęp do innych form finansowania
- Dotacja z urzędu pracy
- Dotacja z funduszy UE
- Preferencyjny kredyt
Jeżeli jesteś osobą bezrobotną i nie dysponujesz własnymi środkami lub masz ich naprawdę niewiele, możesz postarać się o środki z Urzędu pracy. W tym celu powinieneś się udać do Powiatowego Urzędu Pracy w Twoim regionie.
Aby otrzymać dofinansowanie unijne sugerujemy kontakt z Centralnym Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich lub z punktem informacyjnym w regionie, w którym biznes ma być prowadzony.
Pamiętaj, aby otrzymać dofinansowanie unijne musisz mieć wkład własny. Polecamy następujące możliwości:
Kontakt z CPIFE - poprzez witryne internetowąKontakt z regionalnym punktem informacyjnym - listaPomoc eksperta - kliknij by wysłać bezpłatne zapytanieFinansowanie dłużne będziesz musiał zwrócić w całości w formie gotówki lub przedmiot takiego finansowania nie będzie Twoją własnością (w przypadku leasingu) lub Twoje zyski uzależnione będą od wyboru firmy pośredniczącej w zawieraniu transakcji z klientami (w przypadku faktoringu), a co za tym idzie jej klientów.