
Upadłość firmy jest jednym z mechanizmów, które pozwalają na oddłużenie przedsiębiorcy. Wkrótce prawo upadłościowe, które dotychczas obowiązywało w Polsce, może się zmienić. Rząd przygotował bowiem projekt zmian w prawie upadłościowym. Co obejmuje?
Rządowy projekt zmian w prawie upadłościowym zakłada zastąpienie pojęć „umyślności” oraz „rażącego niedbalstwa” pojęciem celowości. To jednak ograniczy w sposób znaczący liczbę sytuacji, w których nie będzie można zastosować mechanizmu upadłości.
Rządowy projekt dotyczący prawa upadłościowego
Dotychczas w prawie upadłościowym znajdowały się negatywne przesłanki, które uniemożliwiały oddłużenie firmy wobec osób fizycznych, kiedy przedsiębiorca doprowadził do jej niewypłacalności lub istotnego zwiększenia jej stopnia umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Projekt zakłada zastąpienie słów „umyślność” i „rażące niedbalstwo” słowem „celowość”.
Według propozycji rządowej celowe doprowadzenie do niewypłacalności lub istotnego zwiększenia jej stopnia nie będzie likwidowało możliwości oddłużenia, ale tylko wtedy, gdy uzasadnione jest względami słuszności lub względami humanitarnymi:
- ustalenie planu spłaty wierzycieli,
- umorzenie zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli,
- warunkowe umorzenie zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli.
Kontrpropozycje Konfederacji Lewiatan
Propozycje rządowe w kwestii nowelizacji prawa upadłościowego negatywnie ocenia Konfederacja Lewiatan. Podkreśla, że obecnie kategorie umyślności i rażącego niedbalstwa znajdujące się w dotychczasowych przepisach, bardzo dobrze i w pełni oddają istotę wyłączenia możliwości oddłużenia. Ich zastąpienie „celowością” spowoduje, że więcej przedsiębiorstw, które same doprowadzają do niewypłacalności lub istotnego zwiększenia jej przez swoje niedbalstwo, będą mogły skorzystać z preferencji w postaci upadłości z umorzeniem długów.
Do tego propozycja zmian w ustawie prawo upadłościowe doprowadzi do sytuacji, w której będzie istniała sytuacja doprowadzenia do niewypłacalności lub istotnego zwiększenia jej stopnia w sposób celowy, ale w sposób słuszny lub niesłuszny. Ciężko będzie rozgraniczyć takie pojęcia i przypisać je do konkretnych przypadków przedsiębiorców.
Konfederacja Lewiatan sugeruje, aby projektowany przez rząd przepis art. 491 (14a) pkt. 1 brzmiał w następujący sposób „upadły doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa, w szczególności poprzez trwonienie części składowych majątku oraz nieregulowanie wymagalnych zobowiązań".