Ministerstwo Rozwoju przygotowało projekt ustawy o zasadach wspierania nowych inwestycji. Zapewni on należytą pomoc niektórym przedsiębiorcom, spełniającym przy dokonywaniu inwestycji kryteria ilościowe i jakościowe.
Ustawa o zasadach wspierania nowych inwestycji ma docelowo zastąpić ustawę o Specjalnych Strefach Ekonomicznych, wprowadzając nowe rozwiązania, zwiększające atrakcyjność inwestycyjną Polski.
O projekcie
Projektowana ustawa o zasadach wspierania nowych inwestycji stanowi wyraz realizacji jednego z filarów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - Kapitał dla Rozwoju. Ma docelowo zwiększyć atrakcyjność inwestycyjną Polski, ponieważ stworzy warunki sprzyjające lokowaniu na terenie naszego kraju szeroko zakrojonych przedsięwzięć inwestycyjnych. Podniosą one z kolei konkurencyjność i innowacyjność rodzimej gospodarki.
SSE do likwidacji
Podobne cele spełniają Specjalne Strefy Ekonomiczne rozlokowane w całym kraju. Istnieją one od 20 lat i będą funkcjonować do 2026 roku. Wraz z upływem lat nie dostosowano ich jednak do zmieniających się potrzeb inwestorów i wyzwań ekonomicznych. Nie będzie więc wydłużone ich funkcjonowanie, ale zostaną one zastąpione przez nowe prawo.
Podstawowe założenia projektowe
Projektowane przez resort rozwoju prawo dotyczące zasad wspierania inwestycji zakłada:
- Odejście od ograniczeń terytorialnych - strefy SSE są w ten sposób ograniczone, a ustawa zakłada, że zachęty podatkowe będą dostępne na całym terytorium Polski, z zachowaniem jednak zasad dotyczących przeznaczenia terenu.
- Obsługa inwestora przez spółki zarządzające - wzmocni to rolę takich spółek w przyciąganiu nowych inwestycji. Będą one punktem kontaktu w każdym regionie w ramach systemu obsługi inwestora.
- Czasowe zwolnienia - okres korzystania ze zwolnienia podatkowego zostanie ściśle wyznaczony w ustawie, ale nie będzie jednej daty granicznej jego zakończenia dla wszystkich. Im wyższa intensywność pomocy publicznej w województwie dozwolona przez Unię Europejską, tym dłuższy okres zwolnienia - od 10 do 15 lat. Obecnie jest to 9 lat.
- Dostęp do zwolnień dla nowych inwestycji - zgodnie z definicją Komisji Europejskiej zwolnienia podatkowe będą dostępne dla utworzenia nowego zakładu produkcyjnego oraz na reinwestycje. Oznacza to wprowadzenie w życie kryterium jakościowego.
W wyniku zaproponowanych zmian Polska ma dążyć do zwiększenia swojej konkurencyjności względem innych krajów ze swojego regionu, tj. z terenu Europy Środkowo-Wschodniej.