Profil zaufany w dużej mierze może zastąpić certyfikowany podpis elektroniczny. Pozwoli bez wychodzenia z domu założyć, zawiesić, wznowić lub zaprzestać wykonywanie działalności gospodarczej.
Obecnie przedsiębiorcy wiele spraw urzędowych mogą załatwiać zdalnie, przez Internet. Potrzebny jest im do tego między innymi, tzw. profil zaufany. W jakich przypadkach taki profil jest przydatny dla właścicieli małych i średnich firm?
Czym jest Profil zaufany?
Cenisz zaufanie? Zaufaj nam. Mamy dla Ciebie pożyczkę-bez względu na Twoją historię w BIK »
Pojęcie profilu zaufanego pojawiło się wraz z rozwojem usług elektronicznych w urzędach państwowych - w Urzędzie Skarbowym czy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Profil zaufany jest metodą potwierdzania tożsamości w elektronicznych kontraktach z administracją. Może skutecznie zastąpić certyfikowany podpis elektroniczny, a jego zaletą jest przede wszystkim to, że przedsiębiorca nie płaci nic za jego uzyskanie i korzystanie z niego.
Można więc powiedzieć, że profil zaufany pełni funkcję bezpłatnego kwalifikowanego podpisu elektronicznego, choć w mniejszym zakresie.
Uzyskanie profilu zaufanego wymaga jednokrotnej, osobistej wizyty przedsiębiorcy w urzędzie, ale w późniejszym czasie, kiedy profil ten zostanie już uruchomiony, będzie można z niego korzystać w trybie ciągłym, zaoszczędzając czas na kolejne wizyty w urzędach.
Korzyści przedsiębiorcy z tytułu posiadania profilu zaufanego
Już w momencie rejestracji działalności gospodarczej, albo nawet wcześniej, przedsiębiorca bądź przyszły przedsiębiorca może wyrobić profil zaufany podczas wizyty w urzędzie. Jeśli zrobi to wcześniej, już podczas składania wniosku o wpis firmy do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, będzie mógł skorzystać z profilu zaufanego i założyć działalność gospodarczą zdalnie, przez Internet. W późniejszym czasie wykorzystując profil zaufany przedsiębiorca może aktualizować dane lub je uzupełniać w CEIDG bez konieczności wizyt w urzędach.
Zdalnie przedsiębiorca posiadający profil zaufany może skorzystać z możliwości czasowego zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, jak i w odpowiednim dla siebie momencie, wznowić działalność firmy.
Jeśli zaś uzna, że nie chce wracać do biznesu bądź stał się on nieopłacalny, przez Internet, legitymując się profilem zaufanym, może zgłosić do CEIDG zaprzestanie działalności gospodarczej. Co prawda, niektórych czynności związanych z rozwiązaniem firmy nie można załatwić przez Internet i wizyt urzędowych nie będzie można uniknąć.
Także w kontaktach z ZUS-em przedsiębiorca może posłużyć się profilem zaufanym, np. przy okazji przechodzenia z preferencyjnego, małego ZUS, na „duży ZUS” i opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne w standardowej wysokości.