
Zwolnienie podmiotowe z podatku VAT dotyczy podatników, których obroty rocznie nie przekraczają ustawowo wyznaczonego progu. Jednak dla niektórych z nich nawet dopełnienie tego warunku od września 2019 roku nie umożliwia skorzystania z tego rodzaju zwolnienia.
Od września 2019 roku prawo do stosowania zwolnienia podmiotowego z VAT stracili przedsiębiorcy zajmujący się sprzedażą detaliczną lub hurtową części do samochodów lub motocykli.
Na czym polega zwolnienie podmiotowe?
Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług, niektóre podmioty zasadniczo podlegające podatkowi VAT, mogą skorzystać z podmiotowego zwolnienia. Dotyczy to tych podmiotów, których przychody ze sprzedaży opodatkowanej w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły 200 000 zł netto. Ulga przysługuje także podatnikom, którzy w danym roku rozpoczynają prowadzenie swojej działalności, o ile przewidywana przez nich wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty 200 000 zł.
Jednak od września 2019 roku nie wszyscy przedsiębiorcy mogą dalej korzystać z tego rodzaju zwolnienia podmiotowego.
Zmiana przepisów
Podmioty zajmujące się sprzedażą detaliczną lub hurtową części do samochodów lub motocykli od września bieżącego roku utraciły prawo do korzystania ze zwolnienia podmiotowego. W przypadku dostaw części nie ma przy tym znaczenia, z jakiego kanału dystrybucji korzysta podatnik. Zwolnienie stracił podmiot dokonujący sprzedaży osobistej i na odległość, jak i ten, który realizuje naprawy i wyodrębni z transakcji części oraz dokona ich sprzedaży.
Jednocześnie prawo do korzystania ze zwolnienia podmiotowego stracą podatnicy, którzy zdecydują się na realizowanie transakcji na odległość, np. przy użyciu internetu, a dokonują dostaw:
- preparatów kosmetycznych i toaletowych (PKWiU 20.42.1),
- komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (PKWiU 26),
- urządzeń elektrycznych i nieelektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego (PKWiU 27),
- maszyn i urządzeń, nigdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 28).
Wyłączenie zwolnienia podmiotowego będzie miało miejsce także w przypadku usług windykacyjnych. Warto wspomnieć przy tym, że podatnicy zajmujący się nie tylko windykacją na zlecenie, ale i świadczący usługi factoringowe, nie mają prawa do stosowania zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 114 ustawy o VAT.