Oszczędzać można na wiele różnych sposobów - tradycyjnie w przysłowiowej skarpecie, na koncie oszczędnościowym, w ramach bezpiecznych instrumentów takich jak lokata bankowa lub obligacje skarbowe. Oszczędności na emeryturę budujemy w ramach IKE lub IKZE, ale rząd proponuje nam obecnie nowe narzędzie budowania oszczędności na przyszłość w postaci Pracowniczych Planów Kapitałowych.
Pracownicy mogą dobrowolnie zdecydować się na oszczędzanie w ramach Pracowniczych Planów Emerytalnych, których celem jest zgromadzenie środków na zabezpieczenie potrzeb finansowych powyżej 60. roku życia oszczędzającego.
Czym są PPK?
Pracownicze Plany Kapitałowe, czyli w skrócie PPK to narzędzie oferowane przez rząd w ramach realizacji Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i Programu Budowy Kapitału. Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, w skrócie SOR została przyjęta 14 lutego 2017 roku przez Radę Ministrów w zakresie trwałego wzrostu gospodarczego oraz obszaru Kapitału dla Rozwoju.
PPK są powszechnym i dobrowolnym systemem oszczędzania. Środki zgromadzone w PPK będą przeznaczone przede wszystkim na zabezpieczenie potrzeb finansowych ludzi po osiągnięciu 60. roku życia. To wynika z rządowego projektu ustawy o pracowniczych planach kapitałowych z 8 lutego 2018 roku. Wnioskodawcą projektu jest minister finansów.
Powstanie Pracowniczych Planów Kapitałowych jest ukierunkowane na stopniowe zwiększanie bezpieczeństwa finansowego obywateli i wypracowanie większej stabilności systemu finansów publicznych. Dzięki nim w dłuższym czasie możliwy będzie lepszy rozwój lokalnego rynku kapitałowego i podniesienie potencjału rozwoju rodzimej gospodarki.
Jak będą działać PPK?
Każda osoba pracująca będzie mogła dobrowolnie zdecydować, czy chce oszczędzać w ramach PPK na przyszłą emeryturę. Jeśli stanie się to potrzebne, będzie można czasowo zawiesić oszczędzanie w PPK.
Ustanowiona ma zostać minimalna wysokość składek odprowadzanych do PPK, finansowanych zarówno przez oszczędzającego pracownika, jak i jego pracodawcę. Obecnie zakłada się, że ma to być:
- 2 proc. podstawy wymiaru wpłacane przez pracownika,
- 1,5 proc. podstawy wymiaru wpłacane przez zatrudniającego.
Dzięki regularnemu odprowadzaniu składek do Pracowniczych Planów Kapitałowych możliwy będzie wzrost stopy oszczędności Polaków.
Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju twierdzi, że PPK w ciągu kolejnych 10 lat powinny przyczynić się do powstania od 150 do 300 mld zł dodatkowych środków, które będą motorem napędowym dla polskiej gospodarki.
PPK należy rozgraniczyć od funkcjonujących w Polsce Otwartych Funduszy Emerytalnych. Mają bowiem zupełnie inną konstrukcję.