Osobom zatrudnionym na podstawie umowy na czas określony może także przysługiwać odprawa z tytułu rozwiązywania umów z przyczyn niedotyczących pracowników.
Kwestię rozwiązywania umów o pracę, która pociąga za sobą obowiązek wypłaty odprawy reguluje ustawa z dnia 13 marca 2003 r. – o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.
Dostałeś odprawę? Zainwestuj bezpiecznie i pomnażaj swoje pieniądze na lokacie »
Pracodawcy zatrudniający co najmniej 20 pracowników, jeżeli rozwiązują z pracownikiem umowę o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika (np. zmniejszenie zatrudnienia, przyczyny ekonomiczne, zmiany organizacyjne, likwidacja stanowiska), są zobowiązani do wypłaty odprawy. Przy czym dla samego faktu powstania obowiązku wypłaty odprawy nie ma znaczenia liczba zwalnianych pracowników. Ma ona jedynie znaczenie przy ustaleniu czy mamy do czynienia ze zwolnieniem grupowym, czy też ze zwolnieniem indywidualnym. W pierwszym istnieje konieczność zapewnienia szczególnego trybu przeprowadzenia zwolnień, w drugim natomiast przypadku przedmiotowy tryb zwolnień nie ma zastosowania.
Konieczność wypłaty odprawy istnieje zarówno przy indywidualnym, jak i przy grupowym zwolnieniu.
Wysokość odprawy zależy od tzw. zakładowego stażu pracy, a więc stażu pracy u danego pracodawcy i wynosi:
- jednomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata;
- dwumiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat;
- trzymiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.
Pracodawca ma obowiązek wypłaty odprawy, jeżeli zatrudnia co najmniej 20 pracowników i rozwiązuje z nimi umowy o pracę w drodze wypowiedzenia lub w trybie porozumienia stron, z przyczyn niedotyczących pracowników.
Nie wiesz czy przysługuje Ci odprawa? Polecamy kontakt z naszym ekspertem ! »
Przy wypowiadaniu umów o pracę zawartych na czas określony pracodawca nie ma obowiązku podania przyczyny takiego wypowiedzenia. Powoduje to trudności w ocenie rzeczywistego powodu wypowiedzenia takich umów. Nie oznacza to jednakże, że sam fakt rozwiązywania umów na czas określony nie powoduje powstania obowiązku wypłaty odpraw. Obowiązek taki ciążył będzie na pracodawcy, gdy zwolnienie nastąpiło z przyczyn niedotyczących pracownika. Odpraw tych pracownicy dochodzić mogą przed właściwym sądem pracy.