Telepraca, praca zdalna, praca chałupnicza. Określeń wiele, znaczenie praktycznie to sami - praca poza biurem. Jakie ma zalety i wady?
Praca zdalna to forma organizacji pracy poza biurem, która w Polsce nie jest jeszcze popularna, natomiast w Europie w ten sposób pracuje już średnio 15% pracowników.
Efektywność tego rodzaju pracy może zależeć od dyscypliny, jak również osobowości czy ilości pracy, która jest do wykonania.
Coraz częściej praca zdalna staję się popularniejsza i postrzegana jako lepsze rozwiązanie, zarówno dla pracownika jak i pracodawcy.
Zalety pracy zdalnej
Praca w domu posiada same zalety. Po pierwsze, dla pracownika to czas oraz paliwo/środki zaoszczędzone na codzienny dojazd do miejsca pracy. Nielimitowane godziny oraz czas pracy to kolejna korzyść dla pracownika, bowiem on sam decyduje o której godzinie rozpoczyna i kończy pracę. W przypadku niektórych pracowników praca tego typu będzie się wiązała także z oszczędnościami z tytułu braku wydatków na codzienne obiady czy kawę, a dla innych czasu zaoszczędzonego na codzienne przygotowanie do wyjścia (np. zrobienie makijażu). Entuzjaści swobodnego stroju w miejscu pracy na pewno docenią z kolei wygody takie jak możliwość pracowania w piżamie czy luźnym dresie.
Jeżeli w domu pracownik ma spokój, to z pewnością tego typu praca może wpłynąć na jego wydajność, ponieważ łatwiej będzie mu się skoncentrować, niż gdyby pracował w biurze, gdzie otoczony jest plotkującymi współpracownikami, a nierzadko w biurowej przestrzeni słyszy także radio czy muzykę, które niektórym mogą utrudniać skupienie.
Wady pracy zdalnej
Praca zdalna ma jednak również wady. Po pierwsze najczęściej wykonywana jest na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenia, dlatego też pracownika nie dotyczą zasady, które zawiera kodeks pracy. Nielimitowane godziny pracy, mimo, że na początku mogą okazać się zaletą, bardzo łatwo potrafią również spowodować, że pracownik straci rachubę czasu i w efekcie będzie pracował dłużej, czy zaniedba codzienne obowiązki lub rodzinę. Brak możliwości kontaktu osobistego tzw. face to face z innymi osobami, to zdecydowanie defekt, który powoduje, że tego typu praca nie będzie do zaakceptowania przez osoby towarzyskie, preferujące służbowe kontakty osobiste.
Jak sprawić by praca zdalna zdała egzamin?
Pracownik może sam zadbać o to, by tego rodzaju praca sprawiała mu przyjemność i miała dla niego zdecydowanie więcej zalet, niż wad.
Poniżej kilka rad:
- Postaraj się o odrębną przestrzeń do swojej pracy,
- Obowiązki domowe odkładaj na kiedy indziej, by nie odrywały Cię od służbowych zadań,
- Nie ukrywaj się, by zespół oraz pracodawca o Tobie nie zapomnieli,
- Trzymaj się rutyny związanej z utartymi schematami pracy,
- Używaj technologii np. skype, do utrzymywania kontaktów z firmą,
- Nie daj się namówić na wizyty rodziny, znajomych w godzinach pracy, tylko dlatego, że pracujesz w domu, a nie w biurze.
Oczywiście jeden pracownik będzie się kwalifikował do pracy z domu, a inny nie. Niektórzy pracownicy radzą sobie świetnie, niezależnie od miejsca wykonywania swojej pracy. Osoby, które lubią swoją pracę, wykonują ją rzetelnie zarówno z domu, jak i w biurze. CI z kolei, którzy odkładają pracę na później oraz mają problem z koncentracją, często się rozpraszają i znacznie gorzej radzą sobie z pracą w domowych pieleszach niż w firmie.