
PPK to Pracownicze Plany Kapitałowe, które uruchamiane są w 2019 roku dla dużych firm. Z czasem będą mogli do nich przystąpić pracownicy i mniejszych jednostek gospodarczych. Pierwsze składki na PPK trafią dopiero pod koniec roku.
Pierwsze składki na konta Pracowniczych Planów Kapitałowych dla pierwszych ich użytkowników trafią w listopadzie 2019 roku. Pracodawcy w dużych firmach muszą utworzyć PPK już od 1 lipca 2019 roku.
Obowiązek utworzenia PPK w 2019 roku
Ustawa z dnia 4 października 2018 roku o pracowniczych planach kapitałowych określa zasady gromadzenia środków w PPK, zawierania umów o zarządzanie i prowadzenie ich, finansowania i dokonywania wpłat do PPK oraz dokonywania wypłat transferowych, wypłat i zwrotu środków zgromadzonych w PPK.
Obowiązek założenia w firmie PPK wynika bezpośrednio ze wskazanej ustawy i według art. 134 ust 1 wytyczne ustawy będą stosowane w terminie od dnia:
- 1 lipca 2019 roku - dla podmiotów zatrudniających co najmniej 250 osób (według stanu na dzień 31 grudnia 2018 roku),
- 1 stycznia 2020 roku - dla podmiotów zatrudniających co najmniej 50 osób (według stanu na dzień 30 czerwca 2019 roku),
- 1 lipca 2020 roku - dla podmiotów zatrudniających co najmniej 20 osób (według stanu na dzień 31 grudnia 2019 roku),
- 1 stycznia 2021 roku - dla pozostałych podmiotów zatrudniających pracowników.
W roku bieżącym PPK utworzą największe firmy, zatrudniające co najmniej 250 pracowników.
Co powinien zrobić pracodawca?
W tym roku obowiązki związane z PPK nakładane będą na dużych pracodawców. Powinni oni wybrać instytucję finansową, która umieszczona jest w ewidencji PPK prowadzonej przez Polski Fundusz Rozwoju. Muszą zawrzeć z nią umowę o zarządzanie PPK i środkami, jakie zostaną w nich zgromadzone.
Jak wysokie będą wpłaty?
Pierwsze składkowanie będzie miało miejsce w listopadzie bieżącego roku. Wówczas pierwsi pracodawcy i pracownicy będą wpłacać składki do PPK.
Będą one obejmowały wpłatę podstawową, finansowaną przez uczestnika PPK, która wyniesie od 2 do 4 proc. jego wynagrodzenia. Pracodawca będzie zobowiązany dopłacić składkę w wysokości od 1,5 do 4 proc. wypłaty. Dlatego maksymalnie wpłata ta dla jednego pracownika może wynieść 8 proc. wynagrodzenia. Do tego z budżetu państwa finansowana ma być opłata powitalna w wysokości 200 zł oraz coroczna dopłata do PPK w wysokości 240 zł.